Bebeğim

alt YENİ BİR HAYAT Bir bebeğim oldu!! Yeni, çok güzel ve bir o kadar da zor bir hayata başladım.Hep hayalini kurar ama ne zaman sahip olacağımı merak ederdim. Çevremdeki arkadaşlarım da birer ikişer çocuk yapmaya başladıkça isteğim daha da artmış hatta için için onları kıskanmıştım. Sonunda Allah bana da o şansı verdi ve Efe ciğim dünyaya geldi. Şimdi hayatım bambaşka. Önceliklerim ,dünya görüşüm birkaç ay içinde tümüyle değişti. Hamile iken yaşanan stres, heyecan, merak ve korkuların hepsi yaklaşık yarım saat süren doğumum içinde kaybolup ; yerini gerçek bağlılığa, annelik duygusuna,merhamete bıraktı.

Bebeğim

Yenidoğanda cilt ve gözaklarının sklera sarı bir renk almasıdır. Kan bilirubin düzeylerinin yükselmesi ile oluşur. Yaşlanmış ve bozulmuş kırmızı kan hücreleri tarafından üretilen sarı pigmente bilirubin denir.Biluribin normalde karaciğer tarafından barsak sistemine verilerek atılır. Ancak karaciğer bilirubini yeterli oranda barsağa veremezse kanda birikir ve sarılık oluşur.

Bebeğim

Bu yazıda sizlere bebeklerin uykusu bu konusunda birkaç öğüt verilecektir.

Bebeğim

Gebelikte sigara tüketimi bebek ve gebelik üzerine son derecede olumsuz etkilere sahiptir.
Gebeliklerinde sigara içen gebelerde;
Eken doğum eylemi
Amnion suyunun erken gelmesi (erken membran ruptürü)
Bebeğin rahim içinde gelişme geriliği (intrauterin gelişme geriliği)
Bebeğin anne rahminde ani ölümü (intrauterin exitus)
Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi)

Bebeğim

Emzirmenin Püf NoktalarıDünya Sağlık Örgütü ve UNICEF bebeklerin yaşamının ilk 4 ayında, mümkünse 6 ayında , su dahi almaksızın anne sütü ile beslenmesini önermektedir.

Bebeğim

Emzik Hakkında Bazı GerçeklerBebekler doğumun hemen ardından emziğe alışırlar ve ayrılmaları uzun sürer. Genellikle 2 yaşına gelene kadar da emzik alışkanlığını sürdürürler. Ancak bu konuda

Bebeğim

Bebeginiz Neden Aglar?Bebekler eve gelip rahatça yerlestikten sonra gerçek yüzlerini göstermede tereddüt etmezler. Bütün bebekler biraz aglar, ama bazilari bu olayi abartmayi severler!

Bebeğim

Bebeklerde İshalİshalin belirtileri : İshal, en fazla 6 ay-2 yaş arasındaki bebeklerde görülür. Yenidoğan bebeklerde anne sütüyle beslenmeden dolayı altın sarısı renkte ve günde 7-8 kez dışkılama normal sayılmaktadır.

Bebeğim

Bebeğin Aşı TakvimiBebek doğar doğmaz:
Hepatit B I. Dozu (ilk 72 saat içinde)

Bebeğim

Bebeklerde Pişik SorunuPişik, bebeklik döneminin en sık karşılaşılan sağlık problemidir. Bebeklerin yanı sıra daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Bebeğim

Anne karnında kalp hastalığı tanısıMemorial Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü’nden Uz. Dr. Ümit Bilge Samanlı , anne karnındaki çocukların kalplerinin incelenmesi ile bebekte var olabilecek bir kalp hastalığı tanısının konulmasına yardımı olan “Fetal ekokardiyografi” hakkında bilgi verdi.

Bebeğim

Ultrason ve özellikle de son birkaç yılın ürünü olan dört boyutlu ultrason teknolojileri bir taraftan gebeliğin daha sağlıklı bir şekilde izlemini sağlarken, diğer taraftan da anne-baba adaylarına güzel anılar yaşatma ayrıcalığı getiriyor...

Bebeğim

Doğru dadı seçerken dikkatÇalışan anneler için doğum sonrası ücretli izin yeni yasaya göre 4 ay, hem anne hem de babalar içinse ücretsiz izin 6 ay oldu. Süre ne kadar uzarsa uzasın, birçoğunuz, çalışma hayatına devam edebilmek için, çocuğunuzu bir gün bir "dadı"ya teslim etmek durumunda kalacaksınız.

Bebeğim

Bebek büyütürken yapılan 20 klasik hataHayatımızın en değerli varlıklarını yetiştirirken yıllardır aynı hataların tuzağına düşüyoruz.
Kilo iyidir deyip obeziteye zemin hazırlıyoruz, anne sütü dururken mama veriyoruz, gürleşsin diye saçlarını sıfıra vurduruyoruz. Oysa iyi niyetle de olsa yaptığımız bu hatalar onların sağlıklı gelişimini sekteye uğratıyor.

Medical Park Fatih Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Feyza Çivici Gümüş; çocuklarımızı büyütürken yaptığımız ve birer şehir efsanesinden ibaret ‘geleneksel hataları’ anlattı:

Bebeğim

İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre, bebeğini uzun süre emziren annelerin menopoz döneminden sonra romatizma olma riski azalıyor Plos Medicine dergisinin internet sitesinde yayımlanan habere göre, bebeğini en az bir yıl emziren annelerde menopoz döneminden sonra romatizma hastalığının bir türü olan romatoid artrite yakalanma riskinin azaldığı, İsveç'te yapılan araştırmayla ortaya çıktı.

Bebeğim

Bebekler En Çok Ne Zaman Ağlar?Bebekler hiçbir neden olmadan boşu boşuna ağlamaz. Mutsuz olduklarında ya da bir şey gerçekten canlarını sıktığında size haber vermek ve yardımınızı almak için ağlar.

 

Bebeğim

Sezaryende Süt GecikebilirSezaryen doğum yapanlarda süt gelmesi gecikebilirken normal doğumda bebek, anne sütüyle hemen tanışıyor. Sezaryen doğum yapanlarda süt gelmesi gecikebilirken normal doğumda bebek, anne sütüyle hemen tanışıyor.

Bebeğim

Emzirmekten Vazgeçiren 5 YanlışEmzirme konusunda özellikle genç annelerin ciddi yanılgıları bulunuyor ve bebeklerini emzirmeyi bırakıyorlar. Oysa yurt dışında yapılan bir araştırma annelerin bebeklerini mutlaka emzirmeleri gerektiğini ortaya koydu. İşte o araştırmanın sonuçları...Anne sütünün ne

Bebeğim

Bebeğin Beslenmesi0-2 AY ARASI BEBEĞİN BESLENMESİ

Bu dönemde öncelikle anne sütü tercih edilmelidir. Anne sütü, ideal olan 3 saatte bir verilmesi iken, pratikte bunu uygulamak zordur. Bebek istedikçe anne sütü verilebilir.

Bebeğim

Çocuğunuzu ilk 2 yıl tv'den uzak tutunTelevizyon, çocuklar için çizgi film ve reklâmlarla; yetişkinler için de dizi, film ve programlarla hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Son yıllarda özellikle küçük çocukların uzun süreler

Bebeğim

hamile miyim acaba

Vücudunuzda aniden ortaya çıkan birtakım değişikliklerin sebebi, hamilelik olabilir? Fakat bu sorunun kesin cevabı almak için ültrasona girmek yada bir takım testleri yaptırmak şart.

Hamilelik, bir kadının hayatındaki en önemli evrelerden biridir. Peki hamile kaldığınızı nasıl anlayacaksınız? Cevap almak kolay, ancak bu cevabı almak için harekete geçilmelidir. Eğer çocuk istiyorsanız, doktorunuza başvurmalı ve sağlıklı bir gebeliğin teşhisi sonrası onun önerilerine göre yaşam stilinizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Plansız bir gebelik ihtimali varsa, cevabın erken alınması daha da önemli… Her zamanki gibi yine hatırlatmak gerek. Eğer gebelik düşünmüyorsanız mutlaka doktor önerisiyle bir aile planlaması yöntemi uygulamalısınız.

İşte Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  • Bazı belirti ve bulgular size “Acaba hamile miyim?” sorusunun cevabının “Evet” olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bunlar:
  • Beklenen adetin başlamaması,
  • Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması),
  • Memelerde dolgunluk, hassasiyet, memnucunda koyulaşma, memebaşında karıncalanma hissi,
  • Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet,
  • Bulantı ve bazen kusma,
  • Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi,
  • Sık idrara çıkma,
  • Vajina salgılarının artması. Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ültrasonda gebelik gözlenmelidir.

Bebeğim

hamilelere önerilerİstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, hamilelerin yaz sıcaklarında serinlemeleri için en ideal içeceğin süt olduğunu bildirdi.
Buyru yaptığı yazılı açıklamada, hamilelik döneminde kadınların, hem bedeninde, hem de ruhunda pek çok değişiklik yaşadığını ve bu değişikliklerin bazen hayatı olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Hamilelerin çeşitli önlemlerle yaz aylarını rahat geçirebileceğine işaret eden Buyru, ıslak ve soğuk havluların, boyun ve alın bölgesine uygulanmasının ise koruyucu önlemler arasında yer aldığını dile getirdi.

Prof. Dr. Buyru, hamilelerin yazın sıvı alımına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, Yaz aylarında hamilelerin şikayetleri daha da artıyor, serinlemek için en ideal içeceklerden biri de süt. Bunun yanında su, çok tuzlu olmayan ayran, maden suyu, limonata, portakal suyu alınabilir dedi.

GEBELERDE SPOR ÖNEMLİ


Faruk Buyru, hamilelerin spor yapmalarının da gerekli olduğunu belirterek, yüzmenin gebelerin yapabileceği en iyi sporlardan biri olduğunu vurguladı.

Yüzmenin, serinlemenin yanı sıra kilo alımını dengelemesi, bel ve siyatik ağrılarını engellemesine katkıda bulunduğunu dile getiren Buyru, şu bilgileri verdi:

Öğlen sıcakta denize veya havuza girmeyin. Sudan çıktıktan sonra ıslak mayoyla kalmayın. Gebeler güneş ışınlarına karşı hassastır, hem güneş yanıklarından korunmak, hem de leke (gebelik maskesi) oluşmasını engellemek için bol koruma faktörlü (30-45) koruyucular kullanın ve direkt güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının.

Prof. Dr. Buyru, oturarak çalışanların saatte bir defa 5 dakika hareket etmeleri gerektiğini belirterek, haftada 2-3 kez, serin saatlerde 30 dakikalık yürüyüşlerin yararlı olacağını bildirdi.

Bebeğim

Bebeğim Olacak Seminerleri, Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi’nde anne adayları ile buluşuyor. Mustela’nın düzenlediği seminerlere Multi-tabs Vitaminleri, Acıbadem Sağlık Grubu ve Mother & Baby dergisi destek oluyor. Bu özel seminerlerde ünlü Doğum Koçu Ayşe Öner ve Acıbadem Sağlık Grubu uzman doktorları anne adaylarına hamilelik ve doğum sürecinde faydalı olacak tüm bilgileri aktarıyor.

Anne bebek cilt bakım uzmanı Mustela sponsorluğunda, hamilelere özel probiyotikli multivitamin–mineral kombinasyonu Multi-tabs ve Acıbadem Sağlık Grubu işbirliği ile düzenlenen Bebeğim Olacak Seminerleri, Mother & Baby dergisinin de katkılarıyla anne ve baba adaylarına destek oluyor.

Bebeğim

Hamilelik için verilen karar anneliğin ilk adımıdır" Bazı gebelikler oldukça iyi şekilde planlanmış ve başından sonuna kadar iyi bir şekilde kontrollü olarak bir hekim tarafından izlenme şansına sahipken; maalesef pek çoğunda bu mümkün olmamaktadır. Anne adayının gebelik öncesi bilinçli olması ve isteyerek gebeliğe karar verilmiş olması gebelikte ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önleyecektir.

Bebeğim

Hamile miyim?“Acaba hamile miyim?” ; “Acaba eşim/arkadaşım hamile mi?”... Bazı belirti ve bulgular size bu sorunun cevabının “evet” olma ihtimalinin yüksek olup olmadığını söyleyebiliyor...

Bebeğim

Hamilelere oruç uyarısıUzmanlar, hamilelerin Ramazan ayında kesinlikle oruç tutmaması gerektiğini, bu durumlarda anne ve bebek sağlığının ciddi derecede etkileneceği konusunda uyardı. Uzmanlar ayrıca, kronik hastaların da doktor kontrolünde oruç tutması gerektiğini söyledi.

Bebeğim

Egzersiz erken doğumu engelliyorGebelik süresince yapılan düzenli egzersizler, erken doğum ve sezaryenle doğum riskini azaltıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. H. Alper Tanrıverdi, egzersizlerin özellikle normal doğum yapmayı düşünenlerde doğum sürecini kolaylaştırdığını dile getirdi.

Bebeğim

Hastalığın ihmali durumunda ölümcül bir kanser türüne dönüşme olasılığının bulunuyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, Türkiye'de hamile bin kadından 1,6'sında görülen ve halk arasında ''üzüm gebeliği'' olarak bilinen, plasentanın anormal gelişimi sonucu ortaya

Bebeğim

Neden Aşeriyoruz ?Hamilelikte kadınların aşermesi hepimizin bir şekilde duyduğu bir konudur.
Gerçekte ise, bazı kadınlar bu durumu yaşarken, bazıları yaşamaz. Beslenme uzmanları aşerme`nin, gıdanın kendisine değil, vücutta yarattığı etkiye yönelik olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, beslenme şeklinizdeki bir dengesizlikten de ortaya çıkabiliyor.

Bebeğim

Hamileyken Cep'ten KonuşmayınABD’nin Los Angeles Üniversitesi ile Danimarkalı Aarhus tarafından yapılan geniş kapsamlı araştırma sonuçlarına göre, hamilelik esnasında kullanılan cep telefonları doğacak olan çocukta davranış

Bebeğim

Hamileye Havuz Yasak!Klorlu suda yüzen, içen, banyo yapan hatta bu suyun buharına maruz kalan hamileler tehlikede.. Bu bebeklerin henüz anne karnındayken ciddi hastalıklarla yüzyüze geldiğine yer veren İngiliz Daily Mail gazetesi,

Bebeğim

Hamile Kadınlara Yaz İçin ÖnerilerSıcak yaz günlerinde rahat bir hamilelik dönemi geçirmek için yapmanız gerekenler. Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hamilelerin, sıcak havanın etkisiyle bazı sağlık sorunları ile karşılaşabileceklerini ifade ederek, giyim, spor ve beslenmeye

Bebeğim

Hamileler Dikkat!Plajda güneşlenip veya solaryuma girerek bronzlaşayım derken bebeğinize zarar vermeyin! Gebelerin, solaryuma girmesinin, bronzlaştırıcı tabletler kullanmasının ve güneş ışınlarının dik

Bebeğim

Hamilelik Egzersizleri
ABD'de yapılan bir araştırma, hamilelikte yapılan egzersizlerin, anneye olduğu kadar bebeğe de yararlı olduğunu ortaya koydu. Kansas City Üniversitesinden Dr. Linda E. May ve ekibi tarafından yapılan çalışmanın sonuçları,

Bebeğim

Gebelik Belirtileri Nelerdir?Çoğu kadının hamileliğinin ilk bulgusu görülmeyen adet kanamasıdır.Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez.Her kadın düzenli bir adete sahip olmayabilir.