Ruhsal astrolojinin penceresinden Akrep

24 Ekim itibariyle Akrep burcuna girmiş bulunuyoruz. 22 Kasım’a kadar olan bu süreçte Akrep burcu ile temsil edilen ruhsal temalar hayatımıza damgasını vuracak.

Akrep temasında her birimiz için farklı, farklı sahalarda da olsa, kendi karanlık yönlerimizle karşılaşıp onlarla yüzleşebilmek için krizli bir senaryoyu hayatımıza çekmemiz, bu senaryonun çevresinde gelişen olaylar neticesinde kişiliğimizin işe yaramaz bölümlerini  temizlememiz arındırmamız gerekir.
Diplerimizdeki şiddet, nefret, ihanet, kıskançlık, manipulasyon, entrika gibi hoşa gitmeyen mevzulara bakışımız  nedir bunu bilinçli olarak fark ederiz Akrep zamanı.  Kırıntısı bile varsa içimizde bunlarla yüzleşmemiz ve neticesinde bu duyguları temizleyip şifalandırmamız gereken bir süreç tetiklenir. Bu karşımızdakiler tarafından dalımıza basılması aracılığı ile olabildiği gibi, bizim bir krizi bile, isteye çıkarmamızla da olabilir.

Bir ‘Yara’yı andıran içimizdeki sevimsiz duygular, cerrahın neşteri vurup cerahati boşaltmak için acıtmak zorunda kalması gibi, Pluton tarafından tetiklenir,( yada Akrep burcundan geçen bir gezegen tarafından).
Esasında Derin Şifa için gereken bir Acı dır bu. Acı atlatılıp ayakta kalındığında Güç ortaya çıkar. İşte Akrep burcu için anlatılan Güç teması böyle bir güç’tür. Kendini şifalandırarak dönüştürme Gücü.

Bu ‘yara’yı ortaya çıkaran şeyler her birimizin hayatında çok önem verdiği bir konuda yaşadığı krizlerdir. Birimiz için ölüm gibi gelen bir aşktan ayrılmak, bir diğerimiz için çok önemli olan işinden ayrılmak olabilir. Her ayrılık bir ölümdür esasında, ayrıldığımız şey bizim içimizde neyi temsil ediyor onu görmek lazım arınmayı desteklesin diye.

Dayanma ve olaylar karşısında gerektiğinde ölmeyi ya da başka bir tabirle bırakmayı,
 Teslim olmayı bilmek ve sonucunda duygular dünyasında ya da yaşam felsefesinde bir şeyi geride bırakmak Yeni’ye yer açmak ve küllerinden tekrar doğmak, yani yepyeni bir insan olmak için eski BEN’i veya egosal kimliği geride bırakarak yeni bir Kimliğe değişmek, dönüşmek Akrep burcu temasının her birimizde ortaya çıkardığı olgudur.

Tabii Akrep burcu öz burcu olanlar ve yükseleni Akrep olanların bunu pek de kolay yapabildikleri söylenemez. Dirençleri ve savunma mekanizmaları çok güçlü olduğundan teslim olmazlar ve kontrolü kaybetmemek için  her şeyi denerler, her yola başvururlar.

Teslim olmayı acizlik olarak algılarlar ve onlar güçlüdür! Ve kendilerini sadece kendileri öldürebilir. ‘Akrep’ sembolizmi de buradan gelir zaten.

İkinci aşaması Uçan Kartal sembolüdür.
70 yıl yaşayan Kartal 40 yaşlarında artık kalınlaşıp işe yaramaz olan Gagasını kimsenin olmadığı bir dağ başında yüksek bir kayaya çıkıp vurmaya başlar. Bir süre sonra gaga düşer kartal acılar içindedir. Bir zaman yemek yiyemez bu onun için bir ölüm kalım dönemidir. Eğer dayanırsa bu süreçte yeni gagası çıkacak, yeni gagası ile pençelerinden  çıkarttığı eski tırnaklarının da yenisi gelecek, gagasıyla tek tek çıkarttığı sertliği giden eski tüyleride yenilenecektir. Bu onun ikinci doğuşudur. 5 ay sürer. Bu süreci göze almaz ise Kartal tırnakları kıvrıldığından hiçbir dala tutunamayacak, gagası kalınlaşıp boynuna doğru büküldüğünden avını tutamayacak ve açlıktan ölecektir.
Bu örnek Akrep burcunun yapması gereken değişim kararını vermesi için  ‘Gerekeni yaparak’ olana teslim olmasını çok iyi anlatır.
Güçsüzlük gibi gelen bu süreçten sonra esas gücün, kendi değişimini ve dönüşümünü sağlamak olduğunu idrak etmektir Akrep’in öğrenmesi gereken.

Akrep burcu yoğun ve derin duygulara sahip bir burçtur. Bir başkası ile bütünleştiğinde artık onu kolu bacağı, veya kendisinin devamı bir parçası olarak görür, korur, kollar, onun adına kararlar verir, onun adına üzülür, ona zarar gelmesin diye kurallar koyup uygulamasını bekleyebilir. Tabi bir kişiye bu kadar müdahale edilince karşı tarafın özgürlükleri kısıtlanmış ve kontrolü altına girilmiş olması bir isyanı doğurabilir.
 Bu durum her ne kadar masum sebeplerle olsa da  manipulasyona sebep olabilir. Yönlendirme ve idare etme ileri götürülmüştür. Neticesinde kriz doğar . Bu kriz sırasında Akrep sürecini deneyimleyen kişi kontrolü bırakıp, ayrışmayı öğrenmek zorunda kalacaktır.

 Ayrışmak , Akrep temasını haritalarında yoğun yaşayanları en önemli işlerindendir.

Önce Bütünleşmesi gereken tek kişi kendisidir. Ancak kendiyle bütünleşebildikten sonra bir başkasıyla sağlıklı bütünleşme ve kaynaşmayı bir potada erimeyi öğrenebilir.
Kendi derinliklerinde bulduğu beğenilmeyecek özellikleriyle beraber kendini kabul etmesi, sevmesi ve tüm yanlarıyla bütünleşmesi lazımdır.
Herkes farklı bireylerdir ve herkesin kendi deneyimlerinden geçmesi, kendi hatalarını yaşaması ve bunlardan öğrendikleriyle gelişmesi için izin vermek zorundadır.

Birleşmek ve bütünleşmenin doğadaki en fiziksel dürtüsü cinselliktir. Bu sebeple Akrep için cinsellik çok önemlidir. Küçük ölüm diye de anılan orgazm, tüm evrenle birleşme, her şeyle BİR olma duygusunun çok kısa bir yansıması olarak sembolize edilir spiritüel kaynaklarda.
Bir potada erimek başka bir varlıkla BİR olmayı denemek. Varlığın daha derinlerde her şeyle BİR olma hedefini anımsamasını çağrıştırır.

Yoğun ve derin duygular, tutkulu bir mizacı yanında getirir. Yoğun tutkular takıntıları, takıntılar ise dibinde korkularımızı temsil eder. Terk edilme korkusu, artık sevilmeme korkusu, yalnız kalma korkusu, parasız kalma korkusu, sağlıksız kalma korkusu, ölme korkusu.
Bu korkularımızın varlığını önce tarafsızca tespit eder, gerekli psikoanalizi profesyonel yardım yada farklı yöntemler aracılığı ile alabilirse büyük bir şifa enerjisi ortaya çıkar ve bunu diğer insanları şifalandırmak için kullanır Akrep burcu etkisindeki kişi.
Ve bunu çok iyi yapar, çünkü manyetik enerjisi çok yüksektir. Adlarının büyücüye çıkması bu yüksek enerjilerine şahit olanların bir yakıştırmasıdır. Enerji ile tedavi sanatlarında doğal bir yetenekleri vardır.

Akrep’in bir özelliği de en derin Gerçeği bulmaktır. Onun için detektif ruhlu olduğu bilinir. Gizli kapaklı konuları bulup ortaya çıkartmakta doğuştan gelen bir yeteneği vardır. Adeta kokusunu alır. Acı verse bile en derin gerçeği duymak ister. Sahte ve yüzeysel olanın altındakini keşfetmek onu kışkırtır. Şüpheci yaklaşımlarını takıntılı bir paranoya ya döndürmemeye dikkat etmelidirler.
 Buna paralel olarak iyi araştırmacılık isteyen işlerde de ustadırlar. Hiç yılmadan sabit niteliğin getirdiği sabırla sonuna kadar gidip araştırırlar ve bulmak istediklerini bulurlar.

Tabii bu özelliklerini kendi bilinçaltındaki en gizli kapalı kalmış odaları araştırıp ortaya çıkarmak, değiştirip şifalandırmak  için kullanmaları gerekir. Oysa ki onlar çoğu zaman başkalarını araştırıp, değiştirmek için zaman kaybederler.
Kendi derinliklerindeki tortuları ortaya çıkarıp temizleyememiş bir ‘Akrep teması baskın kişi’ başkalarını değiştirmeyi hiç beceremez ve sonunda kendini krizli durumlarla baş başa bulur.

Astroloji psikolojide Akrep temasına bakışı değerlendirmeye çalışırken umarım içinizdeki Akrep burcunun uyandırdığı konulara bir de bu gözlükten bakabilmenizi yüreklendirebilmişimdir.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)