Kitap

 Nedim Gürsel'in neredeyse kırk yıla yaklaşan Fransa serüveninin bir dökümü bu kitap. Kentleri, köyleri, yazarları, ressamları, şatoları, nefes kesen manzaraları, tarihi ve coğrafyasıyla “Derin Fransa”nın izdüşümü. Öykü tadındaki anıların da eşlik ettiği bir yolculuğa çağırıyor okuru, "Orda ne varsa nizam/şehvet, sükûn, ihtişam" diyen Baudelaire’in ülkesine götürüyor.

Kitap

   Anıları, tatları ile gerçek bir İstanbul yazarı olan İlhan Eksen, "İstanbul Sende Kalsın" isimli romanıyla 1960'lı yıllara uzanarak bizi Beyoğlu'nun caddelerinde, sokaklarında kimisi günümüze dek direnmiş, kimisi yok olup gitmiş mekanlarında süren arkadaşlıkların ve aşkların ardı sıra, o günün çok kültürlü, çok dilli kozmopolit dünyasında bir tura çıkartıyor. İlk gençliklerini yaşayan insanların ait oldukları şehirle birlikte o günlerini de geride bırakmaları, kimliği örselenmiş bir yetişkinliğin buruk tadıyla tanışmaları...

Kitap

2008 - 2009 krizinden daha güçlü, daha dinamik ve başarılı bir işletme olarak nasıl çıkabilirsiniz?

2008 sonbaharında patlak veren ekonomik durgunluk devam ediyor. Ne zaman sona ereceği konusunda hiç kimsenin bir fikri yok. Krizi bekleyerek atlamazsınız. Eskiden beri yaptığınız şeyleri tekrarlayarak da atlatamazsınız.

Kitap

   

 Sevgili arkadaşım,Bedri BAYKAM'ın KEMİK adlı romanını okuma fırsatım olmamıştı.Geçenlerde kendısıyle sohbet ederken bana bu romanını okumamı tavsıye ettı .Okumaya başladım ve soyledığı gibi farklı  dünyaya açılan bır pencereyle karşılaştım.Hayata ve içinde yaşanılan herşeye değişik açılardan bakmanızı sağlayacak okumanızı onerırım...

Kitap

Satranç oynayan şah mı, derviş mi belli değil.
Dokunduğu anda piyonları vezire çevirdiğine bakılırsa şah.
Şahla göz göze geldiğinde tepeden tırnağa ürperdiğine bakılırsa derviş.
Kiminle mi oynuyor?
O da pek belli değil.”

Kitap

İlk kitabı Parasız Yatılı’yla 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. İlk kitaplarında kötü yola düşmüş kadın ve kızların, çöken burjuva ailelerinin, yoksulluk ve yalnızlıkla boğuşan kadın ve çocukların, yeni ortamlarda bunalan ve yurt özlemi çeken göçmenlerin dramlarına sevecenlikle yaklaştı. Kişileri derinlemesine inceledi ve anlatımını ayrıntılarla besledi.

Kitap

Bihter hepsini unutmak isteyerek, kandili hala bütün bütüne yakmadığı için birtakım karartılar yansıtan aynanın karşısına geçiyor, çıplak gövdesine bakıyor, nergisçe bir tutumla hazdan sarsılıyordu.

Kitap

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu,

Kitap

Yaşamın Kökenıne Yolculuk...  Gen Bencildir, Kör Saatçi ve Tanrı Yanılgısı'nın yazarından, evrim hakkında bugüne dek yayımlanmış en anlaşılır, en sürükleyici kitap...

Kitap

Canımı kurtarayım derken, vatanını kaybedersin!
Kurtuluş Savaşı'nın en hareketli günlerini Mustafa Kemal'in yaşamı içinde anlatan Gazi Paşa, tarihsel olarak Kuva-yı Milliye'nin İzmir'e girişi ve Trakya'nın geri alınması ile sonlanıyor.

Kitap

İnanılmaz derecede sürekleyici, Tarih, komplo teorileri, gizem, entrika ve nefes kesen macera elinizden Bırakamayacaksınız...

Kitap

Felsefi / politik metinlerden oluşan "Tin Kemiktir" ve popüler kültür metinlerini içeren "Bilinmeyen Bilinenler" serisi farkında olmadığımız ya da görmezlikten geldiğimiz, Lacan'ın "kendini bilmeyen bilgi" olarak tanımladığı alanlara odaklanıyor.

Kitap

Arkadaş, Eş veya Sevgili Bulmak ve İlişkileri Ömür Boyu Sürdürmek bazı insanlar tanıştıkları herkesi büyülemişçesine kendilerine bağlarlar. Her yere davet edilirler, ne yapacaklarını bilemeyecek kadar çok randevu teklifi alırlar, onlar için canlarını esirgemeyecek sadık arkadaşlar bulurlar.

Kitap

Dahilere ilham kaynağı olan Montessori yöntemiyle öz güven ve kişilik geliştiren oyunlar, etkinlikler, fikirler "Eğitimin amacı sadece çocuğa bilgi aktarmak değil, her çocuğun tabiatında zaten var olan keşfetme ve öğrenme isteğini uyandırmaktır."

Kitap

Kahireli tüccar bir ailenin hayatı etrafında Mısır'ın siyasi ve toplumsal geçmişinin anlatıldığı bu son kitapta ailenin üçüncü kuşağı ele alınıyor. Üçlemenin son kitabında elden ayaktan düşmüş bir Ahmet Bey ile artık sokağa çıkmak için izin alması gerekmeyen bir Emine çıkıyor karşımıza.

Kitap

Onun öyküsüyle hiç kimse fazla ilgilenmedi; on dört yaşında yaşamın kirli sularında yok olup gitti... Sisli ve soğuk bir Diyarbakır akşamıydı. Karanlığın gri gölgesi evlerin, caddelerin, sokakların üzerine düşüyordu...

Kitap

Taliban iktidarının devrilmesinden sonra Afganistan’a giden Alman gazeteci Galina Breitkreuz, kadınların yaşam savaşını akıcı röportajlarla anlatıyor.

Kitap

Terör kavramının doğasındaki karmaşıklıkların politika ile birleşmesi onu daha da anlaşılmaz kılmış ve kesin hatlarla tanımlanmasını imkansızlaştırmıştır. Terör, yararlandığı güç yönteminin farklılığı dolayısıyla kuralsızlık temeline oturmuş bir şiddet türüdür.

Kitap

Asya dilleri ve dinleri üzerine incelemeleri bilimsel araştırmalarla bütünleştirdiği çalışmalarıyla tanınan ingiliz bilim adamı, matematikçi ve düşünür John Godolphin Bennett (1897-1974), İstanbul'da İngiliz işgal kuvvetlerinde istihbarat subayı olarak çalıştığı sırada, 16 Mayıs 1919 günü Mustafa Kemal'e Samsun yolculuğu için vize verdi.

Kitap

 

"Filmlerimdeki ritim masa başında senaryodan doğar, kamerakarşısında da yaşamaya başlar. Her tür doğaçlama bana yabancıdır.Eğer çabuk karar vermeye zorlanırsam ter içinde kalır ve korkudankaskatı kesilirim.

Kitap

 

Amerika, bu kadar kısa bir süre içinde, nasıl oldu da, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği ölçüde sağa kaydı? Ve neden Beyaz Saray'a kim geçerse geçsin bu durum değişmeyecek?

Kitap

 

Tarih gelecektir, tarih istikbaldir... Çünkü tarih, geçmiş olayları inceleyip, kazanılan tecrübelerle geleceğimize yön veren bir bilimdir.

Kitap

 

Sanayileşme dönemi bitiyor... Ulus-devlet dönüşüyor... Sosyolojik yapı değişiyor...

Marksizm ve liberalizm çatışırken, şimdi benzerlikleri öne çıkmakta. Marksizm'de hümanizma var... Liberalizm'de de bireyin üstünlüğü. İkisi de mümkün olduğunca "az devlet" peşinde.

Kitap

Suçu önlemek için suçluyu yakalamanın, adaleti sağlamak için yasayı uygulamanın hiçbir işe yaramadığını karşılaştığım yüzlerce olayda birebir yaşayarak öğrendim.

Kitap

Galileo Galilei’nin 375 yıl aradan sonra Türkçe'ye çevrildi
Engizisyonda yargılanma ve gözlerini kaybetme pahasına 16 yıllık çalışmayla ortaya çıkardığı, basımı Katolik Kilisesi tarafından yüzyıllarca yasaklanan ve Türkçe çevirmeni Reşit Aşçıoğlu’nun deyimiyle de “Dünyanın evrendeki adresini değiştiren kitap” 375 yıl aradan sonra Türkçeye kazandırıldı.

Kitap

Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Kitap

Kadından Kentler, Murathan Mungan’ın 16 kentte geçen 16 hikâyeden oluşan yeni kitabı.
İçinde İzmir, Adana, Trabzon, Bursa, Amasya, Ankara, Samsun, Sinop, Afyon/Denizli, Kırşehir, Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Gümüşhane, Mersin, Istanbul gibi
kentlerde geçen on altı öykü yer alıyor.

Kitap

1)Orhan Pamuk - Masumiyet Müzesi

    John Lloyd-Cahillikler Kitabı

3)Adam Fawer-Empati

    Jean Paul Roux-Türklerin Tarihi

   Yaşar Nuri Öztürk-Allah ile Aldatmak 

    Irvin D. Yalom-Güneşe Bakmak

5)Ayşegül Devecioğlu-Ağlayan Dağ,Susan Nehir

Kitap

Nobel Edebiyat Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk'un yeni kitabı "Masumiyet Müzesi"
Yalnız aşk değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki düşüncelerinizi de derinden etkileyecek bir roman...

Kitap

Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış…

Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor.

Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir?

Kitap

Yaşamınızın kontrolü sizde değil!
Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.
Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz.
Bu kitabı kapatabilirsiniz.
O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz.
Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz.
Ne isterseniz yapabilirsiniz.

Kitap

BEYOGLU RAPSODISI
AHMET ÜMIT
 Üç arkadasin hikâyesi bu. Biraz da Beyoglu'nun hikâyesi. Beyoglu'nun karmasasinin, kalabaliklarin arasina gizlenen sirlarin hikâyesi. Sokaklarin, binalarin, bildigimiz, bilmedigimiz köselerin ama en çok insanlarin hikâyesi.

Kitap

 

    KAMELYALI KADINLAR...

      Ünlü romancı II.ALEXANDRE DUMAS'ın 'La dame aux Camelias' yani 'Kamelyalı Kadın' adlı eseri, tüm zamanların en çok okunan aşk romanlarından biridir. Size çok sevdiğim ünlü besteci VERDİ'nin de ilham alarak bestelediği''la Traviata''operasının yaşanmış hüzünlü hikayesinden bahsedeceğim.

Kitap

Yazar Nedim Gürsel hakkında, İslamiyet'in doğduğu toprakları ve Hz. Muhammed'i bir roman kahramanı olarak yansıttığı "Allah'ın Kızları" Romanı nedeniyle "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak" iddiasıyla soruşturma açıldı.

Kitap

Lal KitapNur Yazgan yeni bir ses. Bir kadın sesi. Önüne kattığı erkek ruhunun seslerini de sesine katan bir ses. Bir bellek ses.

Kitap

Siyah KuğuKısmen deneme yazarı, kısmen borsacı ve yatırımcı kimliğine sahip Lübnan doğumlu Taleb (kendisini bir Osmanlı vatandaşı olarak tanımlıyor) yaşamını talih, belirsizlik, olasılık ve bilgi konularına adamış bir düşünür. Kendi hesabına döviz, türev alım satımı yapmaktan,

Kitap

Gölge AileGölge Aile, istedikleri her tür karaktere bürünebilen yüzlerce insanın karanlık internet sohbet odalarında yaşayabileceği zorlayıcı ve şaibeli bir cinayet hikâyesi.

Kitap

Nişantaşı... Nişantaşı...Nişantaşı ve Teşvikiye caddeleri, kahveler, tostçular ve dükkânlar. Ve portreler. Bir semtin tarihi yazılırken asla "Kaaale" alınmayacak gayrimeşruya çalan renkli tipler. "Mühim şahsiyetlerin" kayıt dışı halleri ve "öölesine" söylenmiş mühim sözler...

Kitap

Mac ve Lottie, yetmişli yılları, soft-rock grupları Charisma sayesinde büyük paralar kazanarak hippiler arasında geçiren bir çifttir. Ancak artık yetmişler geride kalmıştır, çocuklarını büyüttükleri kocaman evleri onlar için bir harebeden farksızdır.

Kitap

Mavi ElbiseÖlüm ve aşk, Dörrie'nin kitaplarında önemli rol üstlenen bir ikili. "Mavi Elbise"de de, ölümün hayatta yalnız bıraktığı iki insanı bir araya getiriyor. Dörrie'nin kahramanları hep bir arayış içinde: büyük bir aşk, gündelik hayattaki küçük mutluluklar veya hayatın anlamı.