Giriş Yap Yazar ol!

Firkete Hesabına Giriş Yap


Yazar ol!

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.

Kırışıklığın tedavisi var!

Kırışıklığın tedavisi var!

Yaşımız ilerledikçe derimiz eski canlılığını yitirir ve artık kırışmaya başlar, bu durum aynaya her baktığımızda biz kadınları mutsuz eder fakat daha fazla kışıklıklar moralinizi bozmasın teknoloji ve tıp ilerledikçe yeni çözümler sunuyor işte bu yazımızda bu konudaki yeni alternatifleri anlatayacağım.

Derimizin hemen altında bir bağ dokusu çatısı vardır. Bu çatıyı kollajen ve elastin isimi verilen ipliksi proteinler oluşturur. Rastgele bir nedenle bu çatıda oluşan zayıflamaya bağlı olarak derinin gerginlik ve elastikiyeti azalır, kırışıklık oluşur. Mimikler yüz cildinde oluşan kırışıklıkların başlıca nedenidir. Güneş ışınları, kollajen felaketine sebep olan enzimlerin aktivasyonunu arttırır.

Bu yüzden uzun müddetli güneş teması olan kişilerde kollajen daha hızlı felakete uğrar, ciltte incelme ve kırışıklık oluşur. Güneş ışınları kahverengi kirleri ve damarsal genişlemeleri de (telenjektazileri) arttırır. Göz etrafı kırışıklıklarının iki ana nedeni vardır: Göz bölüme hareketi ve göz etrafını kaşımak. Bu hareketlere bağlı olarak, diğer bölgelere göre zati daha ince olan göz etrafı cildinde şekil bozukluğu ve kırışıklık gelişir.Bir insanın biyolojik yaşı arttıkça kollajen ve elastin yapım hızı azalır, felaketi artar. Menapoz döneminde ise östrojen hormonundaki azalmaya ikincil olarak bağ dokusu yapımı ve derinin elastikiyeti azalır, kırışıklık artar. Hormonal hastalıklar ve aşırı kilo alımı da cilt altındaki bağ dokusunun yapısını bozar.

 

Kırışıklık Oluşması Nasıl Önlenebilir?

Öncelikle kırışıklık oluşturabilecek nedenler belirlenmeli ve buna yönelik önlemler alınmalıdır.

Gece uygulanan nemlendirici kremlerin kırışıklık ve leke tedavisi açısından önemi son derece büyüktür. Bu kremler, hafif soyucu özellikleri nedeniyle derinin yeniden yapımını ve kollajen oluşumunu hızlandırırlar.

Gündüz, güneşten koruyucu özellikteki nemlendiriciler kullanılabilir.

Masaj uygulamaları da faydalı olabilmektedir.

Bol bol su içilmesi önerilir.

Sigara içilmemelidir.

Işık duyarlılığı olan bireylerin ışığa karşı hassasiyeti arttıran maddelerden sakınmaları ve güneş gözlüğü kullanmaları önerilir.

Kırışıklık Tedavisi

Uygulanacak tedavi kişinin deri bulgularına göre değişiklik gösterdiğinden öncelikle bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.

- Derinin Soyulması (Peeling):

Kırışıklık tedavisinde öncelikli olarak, deriyi hafif olarak soyan A vitaminli (retinoik asitli) kremler, salisilik asitli kremler, meyva asiti içeren kremler [alfa hidroksi asitli (AHA)] tercih edilmektedir.

Glikolik asit, laktik asit gibi meyva asitleri ve salisilik asit ancak uygun özellikteki deriye uygulanabilir. Deride, üst tabakaların soyulmasıyla, kendini yenileme faaliyeti başlar. Bu faaliyet sayesinde yüzeysel kırışıklıklar, eski sivilce izleri, gözenekler, lekelenmeler düzelir. Düşük konsantrasyondaki asitlerin uzun süreli uygulanması ve bu işlemin tekrarlanması deri altı bağ dokusunda kollajen artışına ve kalıcı sonuçlar elde edilmesine neden olur.

- Elektrik Akımı:

Kişinin hissetmediği, değişik frekans ve akım şiddetindeki doğru ya da galvanik akım özel uygulayıcılarla, belirli sürelerde ve tekrarlayan seanslarda uygulanır. Bu işlem sonucunda deri altındaki küçük kas lifleri aktif hale gelmekte ve derinin gerginliği artmaktadır. Özellikle göz ve boyun çevresi kırışıklıklarında oldukça etkili sonuçlar veren bu uygulama mutlaka bir hekim denetiminde yapılmalıdır.

- Masaj ve Fitoterapi:

Bazı sarmaşık bitkilerinin ekstrelerinden hazırlanan krem ve ampuller masajla, seanslar halinde cilde uygulanır. Bu yöntemin özellikle elektrik akımıyla birlikte uygulanması sonucunda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.


- Lazer:

Yüzey soyucu lazer uygulamaları ile de ciltteki kırışıklık ve lekeler tedavi edilebilir. Bu işlem anestezi gerektirir. Her cilde uygulanmaz ve açık tenli bireyler tercih edilir. 1 haftalık yara pansumanı ardından 2-3 aylık yoğun kızarıklık dönemi başlar; sonra cilt yavaş yavaş normal rengine döner.

- Kollajen ve Hyaluronik Asit:

Kollajen ve hyaluronik asit kırışıklık bölgesine, cilt altına enjeksiyon yöntemiyle uygulanan bağ dokusu maddeleridir. Ağız ve dudak bölgesi, alın ve göz çevresi kırışıklıklarında 20 yılı aşkın süredir yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botox ve kollajen birlikte uygulandığında oldukça uzun süreli etki elde edilir. Her iki yöntem de kolay ve hızlı bir şekilde uygulanmakta olup gerektiğinde enjeksiyonlar tekrarlanabilmektedir.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (1 Vote)

Yorum Yaz...