Giriş Yap Yazar ol!

Firkete Hesabına Giriş Yap


Yazar ol!

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.

New York'ta Osmanlı rüzgarı

New York'ta Osmanlı rüzgarıModacı Nedret Taciroğlu'nun padişah tuğralarından esinlenerek hazırladığı ''Sultanlar Şehri İstanbul'' koleksiyonu, New York Moda Haftası kapsamında tanıtıldı ve büyük beğeni topladı.  New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliğinin himayelerinde ünlü Times Meydanı'ndaki Westin Otelde düzenlenen defileye New York'un tanınmış çevreleri, modacıları ve yazarları ile diplomatlar ve gazeteciler katıldı. Defileye yabancı basın da yoğun ilgi gösterdi.

Taciroğlu'nun koleksiyonunda tarih ile modernizmi harmanladığı, tasarladığı giysilerin Osmanlı sultanlarından Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, III. Selim ile II. Ahmed'in tuğralarından izler taşıdığı görüldü. Kırmızı, toprak rengi ve krem tonlarının ağır bastığı, Osmanlı ihtişamının Swarovski taşlarla işlendiği ve ipek-şifon drapelerle zenginleştirildiği 30'un üzerinde kıyafetin yer aldığı koleksiyon, izleyicilerden büyük alkış aldı.Necdet Taciroğlu, defilenin ardından Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada, 2000 yılından beri ABD'ye gelip fuarlara katıldığını, ama New York'ta ilk kez defile düzenlediğini, son derece mutlu olduğunu söyledi.

Son yıllarda 4 sezon Milano'da çeşitli defileler yaptığını belirten Taciroğlu, ''Türk tarihimiz o kadar derin ki, bu koleksiyonumda tarihimizi ve kültürümüzü yansıtmak istedim. Tuğra bir imza, Osmanlı hep mistiktir ve yabancılara ilginç gelmiştir, bu zenginliğimizi görmelerini istedim'' dedi. Osmanlı hanedanlarının tuğralarını elbiselerine yansıttığını anlatan Taciroğlu, 2009'un yaz koleksiyonunda özellikle şarap kırmızısı, ateş kırmızısı, toprak rengi ve bej tonlarını kullandığını ve modern Türk kadınını yansıtmak istediğini söyledi. Daha önce İznik Koleksiyonu yaptığını anlatan Taciroğlu, ''Şimdi de ebru sanatıyla ilgili çalışmalarımız başladı'' dedi.

Milano'dan son derece mutlu ayrıldığını ifade eden Taciroğlu, İtalya'da aynı koleksiyonun gösterilmesinin ardından gazetelerde ''Eyvah Türkler Geliyor'' başlıklı manşetler atıldığını anlattı. Taciroğlu, ''Milano modanın merkezi, açıkçası Milano'dan sonra burası daha rahat geldi'' diye konuştu.Kendisinin esasen iç mimar olduğunu söyleyen Taciroğlu, annesinin Olgunlaşma Enstitüsü öğretmeni olduğunu ve çocukluğundan beri modanın içinde bulunduğunu anlattı.

İlk kez 1980 yılında defile yaptığını söyleyen Taciroğlu, ABD'nin eski başkanlarından Ronald Reagan'nın eşi Nancy Reagan'a 18 parçadan oluşan özel bir koleksiyon hazırladığını anımsattı.Taciroğlu, bir soru üzerine, bu defilede Fahir Atakoğlu'nun bestesini kullandığını, Türk bestecilerinin müziklerini kullanmayı sevdiğini söyledi.Necdet Taciroğlu, yakında ABD'nin Los Angeles kentinde de bir defile düzenleyecek.Turizm Ataşesi Hasan Zöngür de gazatecilere yaptığı açıklamada, Türk modasının Amerikalılara tanıtımı açısından son derece önemli bir gece yaşadıklarını belirterek, defilenin büyük beğeni topladığını ve Turizm Ofisi olarak bu defileye katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.Taciroğlu'nun defilesine ''Oprah Magazine, Vanity Fair, Essence Magazine, Collezione Haute Couture, Elle, Concept Magazine, The Soho Journal, Boss Inc. Chictoday'' gibi moda dergisi yazarları ve firma temsilcileri katıldı. Defilenin sonunda resepsiyon verildi.

New York'ta Osmanlı rüzgarı

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Yorum Yaz...