Giriş Yap Yazar ol!

Firkete Hesabına Giriş Yap


Yazar ol!

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.

Gluten Alerjisi Hakkında Bilmedikleriniz

Gluten Alerjisi Hakkında Bilmedikleriniz

Glutensiz ekmek, glutensiz un ve glutensiz tarifler bir süredir hayatımızda. İnsanların çoğu gluten tüketmemeye dikkat ediyor. Bunun sebebi ise yaşadıkları alerji. Bir diğer adı çölyak hastalığı. Eğer glutene alerjiniz varsa, sağlık açısından glutensiz beslenme sizin için oldukça önemli. Peki neden? Dilerseniz faydaları, zararları, nedeni, ne olduğu ve ne yapılabileceği ile ilgili bir konuşalım.

Gluten Nedir?

Glutenin ve gliadin adında iki farklı proteinin su ile birleşmesi dahilinde meydana gelir, oluşur. O kadar fazla şeyin şeyin içinde yer alıyor ki, seçmekte ve glutensiz beslenmekte zorlanabilirsiniz. Örneğin hamur işlerini bir arada tutan ve hamur işlerinin o kadar lezzetli olmasını sağlayan şey, gluten. Yemeklerde kullanılan soslarda, süt ürünleri ile yapılan tatlılarda hata çorbaların kıvamında glutene rastlamak mümkün.

Bazı kozmetik ürünlerinde, özellikle rujlarda, diş macunlarında, sakızlarda ve örneğin plastik bardakların ağız kısmında bile rastlamak mümkün. Hatta özellikle yılbaşı akşamlarının olmazsa olmazı çerezler tuzlanırken glutene maruz kalıyor. Oldukça ilginç aslında oldkça faydalı. İnsanlar gluten zararları hakkında konuşuyor olsalar da, gluten faydaları ile saymakla bitiremeyeceklerimiz arasında. En çok buğdayda bulunuyor, buğdaydan sonra yulaf, arpa ve çavdar yine gluten içeren gıdalar arasında…  

Gluten Hastalığı Hakkında …

Gluten hastalığı, buğday alerjisi, gluten alerjisi ve çölyak hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Her üç alerjininde tepki verdiği gıdalar ve şiddetleri farklı farklı… Çölyak hastalığı ise içlerinde en ağır ve en hassas olanı diyebiliriz. Çünkü ince bağısakta besinlerin temizlenmesine yarayan ince çıkıntı şeklindeki yerleri tahribata uğratıyor. Bir süre sonra ince bağırsak bu işlevini yerine getiremediği için hastalık baş gösteriyor.

Gluten Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

  • İshal ve ya kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıkları
  • Sıklıkla yaşanan karın ağrısı ve yoğun gaz hissi
  • Dışkıda yağın görülmesi
  • Halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı
  • Demir eksikliği ve vitaminsizlik

Gluten Alerjisi Tedavi Yöntemleri?

Gluten alerjisi için kullanılabilecek spesifik bir ilaç bulunmamaktadır. Bununla beraber, gluten diyeti uygulanabilir ve uygulanmalıdır da. Eğer çölyak hastası iseniz, hassasiyetle diyete uymalı ve daha kötü sonuçlar doğurmaması için düzenli bir  şekilde diyetinizi takip etmelisiniz. Mutlaka doktor ile görüşmeli ve doktorunuz ile irtibat halinde olmalısınız.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Yorum Yaz...