Giriş Yap Yazar ol!

Firkete Hesabına Giriş Yap


Yazar ol!

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.

KORKULARINIZ İLE BAŞ ETMENİN FORMÜLÜ

KORKULARINIZ İLE BAŞ ETMENİN FORMÜLÜ

Korku yöntemi, davranışlarımızı belirlemek de kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Korku; ilk olarak kendi içimizde doğar ve davranışlarımızı belirler.

Diğer yandan, başkalarının bizim üzerimiz de korku yaratarak onların isteklerine uymamızı sağlarlar.

Toplumsal yapı ve de otoritelerin sundukları dar alanda korkutularak yetiştirilir, edilgen hale geliriz.

Doğruluk, sevgi, namus, eşitlik, töre, din vb. gibi kavramlar başta iyi algılansa da hepsi birer korkunun ve yönlendirmenin parçası ve de yaşamımızın bütünü haline gelmiş etkili silahlardır.  

Sevmekten, sevilmemekten, kaybetmekten, mutsuzluktan, başarısızlıktan, dinden, saygı görememekten, her şeyden korkar hale geliriz. Kendi gerçek ihtiyaçlarımızın ve isteklerimizin farkın da bile olamayız.

İşin kötüsü bunları kendi  isteklerimiz ve ihtiyaçlarımız gibi hisseder duruma geliriz. Birey olarak engeller ve sınırlamalar oluştururuz.

Oysa insan geliştikçe, ruhu kendisini daha çok hissettirmeye ve sınırları zorlamaya başlar. O  halde korkuları yenmek ve de kendimizin bilincine varmak zorundayız.

Bu durumda, ilk olarak kendi içimize, korkunun doğduğu yere dönmekte ilk adımı atmalıyız.

Bedenin ruhla, aklın duyguyla, gerçeğin hayalle olan birlikteliği gibi önce kendi korkularımızla yüz yüze gelmeliyiz.

Einstein’a  göre en küçük varlığın yaşamı tüm varlıkların yaşamına bağlıdır. Evren sonsuzdur, nokta koyulamaz. Tıpkı korkularımıza da nokta koyulamayacağı gibi.

O halde, korkularımızın nereden kaynaklandığını sezinleyip, onların bilincine varıp, korkularımızı kontrol edebilmeyi öğrenmeliyiz.

Korkuyu, farkındalık, bilgi, sevgi, eğitim, paylaşım haline getirip en büyük gelişim hissimizi oluşturmalıyız, korkularımızı farkındalığa ve de cesarete dönüştürmeliyiz. 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (2 Votes)

Yorum Yaz...