Giriş Yap Yazar ol!

Firkete Hesabına Giriş Yap


Yazar ol!

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.

İyi Seks Kiminle Yapılır ?

İyi Seks Kiminle Yapılır ?Seks yaparken cinsel birleşmenin ötesine geçebiliyor muyuz? Seks insan yaşamının doğal parçası... Yaşamın sürebilmesi buna bağlı... Peki ama seks yaparken birleşmenin ötesine geçebiliyor muyuz?

Sekste mutluluk neye bağlı?

Seks insan yaşamının en doğal bir parçası... Yaşamın sürebilmesi buna bağlı...

Kişinin bedensel ve ruhsal doyumu da karşı cins ile yaşadığı ilişkiden aldığı doyumla ilintili... Evlilik sorunları ve cinsel işlev bozuklukları ilşkinin odak noktasını oluşturuyor.

Seks yaşamı da bir iletişim biçimi aslında nasıl mı?

Peki evlilik mutlu seksin neresinde yer alıyor?

Gerçekten eğlenilecek ile evlenilecek kişiler ayrı mıdır?

Evlilik uzun süreli sorumluluk almak. Bağlılık, sorumlulukları paylaşmak, empati kurabilmek, beraber yaşarken ortak karar alıp birlikte hareket edebilmek evlilik için önemli! Gerektiğinde kendini karşısındakine adapte edebilmek, kendi isteklerinden vazgeçebilmek ve fedakarlık yapabilmek evliliği canlı tutan şeyler.
Tüm bunlar anlık heveslerini kontrol edip yerine uzun vadeli düşünme ve karar almayı gerektirir. Kişiliğinde bu özellikleri barındırmayan kişiler evlilikte uyum sorunları yaşayabilir.

Bu ayrım yapılmalı mı?

Evliliğe uygun kişilerin de eğlencesiz, birlikte hoş zaman geçirilemeyecek kişiler olduğu düşünülmemeli. Evlilikte önemli olan isteklerle gerekirleri dengeleyebilmek.

Bir insan hem kişiliğinde uzun süreli bir ilişkiyi sürdürebilecek özellikleri barındırıp hem de gerektiğinde kendine koyduğu sınırları, kontrolü esnetip eğlenebilmeyi başarabilir.

Bu özellik sadece evlilik için değil insanın yaşamında hemen her alanda uyumlu, mutlu, dengeli bir yaşam sürdürmesi için gerekli.

Birlikte çok eğlenen insanlar evlenince çok mutlu çiftler olabilir mi?

Birlikte çok eğlenebilen çiftlerin daha çok mutlu olabileceğine ilişkin yaygın bir kanı var. Bu her zaman böyle mi olur.

Eşlerin ortak ilgi alanları ve birlikte zevk alacağı uğraşları olması gerekir. Ortak değerlere sahip olmaları sağlıklı evlilik için önemli bir unsur. Ancak birlikte eğlenceyi paylaşıyor olmaları evliliğin de aynı olumlu duygularla süreceğini göstermez.

Ortak eğlence anlayışının yanı sıra her iki tarafın da bir ilişkinin sorumluluklarını alabilmesi önem taşır. İletişim ve problem çözme becerilerine sahip olmak gibi özellikleri de kişiliklerinde barındırmaları gerekir.

Evlilikte mutluluk için bunlar yeterli mi peki?

Ortak ilgi ve zevklerin olması ve birlikte eğlenebilmek artı bir unsur ama bu gerekli tek kriter değil. Eğer çiftlerin eğlence anlayışları birbirinden tamamen farklı ise o zaman sadece evliliğin görev ve sorumluluklarını paylaşmak kalır geriye.

Bu da taraflarda ilişkiye dair eksiklik duygusuna ve eğlenip gevşeyeceği zamanlarda birbirinden uzak kalmaya yol açar. Ancak iki insanın da tamamen aynı beğenilere sahip olması mümkün değil.

Ortak zevkleri olsa bile aynı zaman diliminde her zaman aynı şeylerden zevk alma tercihinde olmaları da mümkün değil. İşte bu durumda da karşılıklı saygı, hoşgörü öne çıkar. Kişi bazen kendi isteklerini erteleyebilmeli. Karşısındakine kendini uyulmayabilme gibi özelliklerin kişide bulunması beraberlik için önem kazanır.

Kadınlar için mutlu seks evlenilecek kişiyle mi eğlenilen kişiyle mi yaşanır?

Her zaman dile getirilen bir yaygın görüş vardır. Evlenilecek kişi başka eğlenilecek kişi başkadır denir.

Kadınların mutlu seksi yakalayabilmeleri konusunda bu geçerli midir?

Sekste de insanlar arası ilişki ve iletişimlerde geçerli olan kurallar geçerli. Çünkü cinsel ilişki de iki insan arasında yaşanan bir ilişki biçimi. Seks iletişim içinde yaşanır. Kadın olsun erkek olsun cinsel ilişkinin doyum verici olması bu iletişimin sağlanmasına bağlı.

Eğlenmek de cinsellik de kişinin kendi doyumuna bağlı.

Seks gevşeme ve rahatlamasına yönelik bir yaşantı ve sağlıklı kalabilmesi için bu gerekli. Öte yandan insan sosyal bir canlı olduğu için bu sürecin paylaşılması da ayrı bir doyum kaynağı.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Yorum Yaz...