Giriş Yap Yazar ol!

Firkete Hesabına Giriş Yap


Yazar ol!

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.

Güneş Tutulmasının Tüm Burçlara Etkisi

Aslan burcundaki tutulma hangi burçta olursanız olun, sizi hangi sahalarda etki alanına alacak bunu incelersek Öz Burçlarınızın yanında Yükselen burçlarınızı da öğrenmemiz ve ona göre okumanız daha sağlıklı olacaktır.

 

Yeri gelmişken hatırlatmakta yarar var, her kişi için çıkarılan horoskop, yani yıldız haritası, doğduğunuz anda gökyüzünün dondurulmuş bir fotoğrafıdır. Dünyadan bakıldığında gökyüzünün 360 derecelik görünümünün 12 adet 30 derecelik parçalara bölündüğünü ve her bir parçayı tanımlamak için o bölgedeki takım yıldızın adının verildiğini ve böylece burçlar kuşağının oluştuğunu düşünürsek her birimizin haritasında her burcun bulunduğunu ve matematiksel bir hesapla bu burçların ve onların yöneticileri olan planetlerin yerlerinin tespit edilerek kişisel haritaların oluştuğunu ifade etmek isterim.

 

Bir tanımlama yapmak gerekirse Öz Burcumuz etkin olmakla beraber yanında diğer burçlarında belli oranlarda etkisi vardır ve bu karışım her birimizin ayrı bir renkte, yada ayrı bir frekansta titreşmemize sebep olur. Bu sebeple hiçbirkimse, kimseye benzemez, her birimiz parmak izi gibi farklı bir iz taşırız.

 

Şimdi Güneş tutulmasında, burçların her birinde farklı hayat arenalarını gösteren sahalarındaki etkileşimlerini anlatalım. Başta da belirttiğim gibi eğer yükselen burca göre okursak daha anlaşılır olacaktır. (Ancak en doğrusu, kişisel haritalarımız bazındaki incelemedir.)

 

KOÇ

 

Kendilerini ortaya koyarken, bir kere daha düşünmeleri gerekir Koçların çünkü, içimizdeki çocuk düşünmeden spontan bir şekilde her zamankinden atak bir şekilde ve sadece bizim istediğimizi almamız yönünde harekete geçebilir ve kimlerin kırılıp döküldüğünü farketmeden  bir de bakmışız ilişki sorunları ile boğuşmaktayız.Tabi ilişki dediğimizde bu sevgili ilişkisi olduğu kadar tüm çevremizdekilerlende olabilir, çocuklarımızla vs.gibi.

 

 Ekip olmayı öğrenme zamanı, herkesin eşit fikir ve karar özgürlüğü olduğunu anladığımızı evrene karşı göstermemiz gereken olayların hayatımıza çekildiği bir dönem ve genelliklede çocuklar, flörtler, yaratıcılığımızı kullanıp kendimizi gösterdiğimiz alanlar, kumar, borsa gibi risk alanları, haz ve zevk aldığımız konular ve bu konuları uygularken ne kadar BEN ve ne kadar BİZ olabiliyoruz.

 

 Aşk ilişkilerindeki tutumumuzla ne kadar kendimiz olabiliyoruz. Abartmadan yani ne kendimizi karşımızdakinin merkezinde görmek, ne de karşımızdakini hayatımızın merkezine oturtmak gibi, Egomuzun öne çıktığı durumların içine çekilmeden durabiliyormuyuz.

Yada yaratıcı fonksiyonlarımızı, eserlerimizi ortaya çıkarmak için mutlaka beğenilmesi gerekir gibi bir beklentiyle, ‘Beğenilmeme’ riskini göze alıp ortaya çıkarabiliyormuyuz yoksa geri kaçıp, başkalarının performansını mı izliyoruz.

 

İşte tüm bu konuları bize düşündürüp üstünde kafa yormamızı sağlayacak olaylar yaşarız. Eğer bu konulara yaklaşımımızı objektif olarak tespit edebilirsek ve kendimiz için doğru dengeleri kurabilirsek gelecekteki büyük faydalar için ekilmiş tohumlar ve alınmış dersler olarak hatırlarız bu dönemi gelecekte.

 

BOĞA

 

Boğalar bu tutulmada daha çok Ev, Aile, Ebeveynler, Gayrimenkul konularına eğilmeleri gerekecek bir hareketlilik yaşayabilirler.

 Boğalar için güvenmek, güvenilmek önemli olduğu kadar güvenlikli bir ortamda bulunma isteği de ağır basar.

 Bu da bize hemen maddi güvenliği hatırlatır. Dolayısıyla bizim güvenlik içinde sığınacağımız inimiz, Evimizdir. Burada çıkacak herhangi bir değişim ya da kriz bizim sakin doğamızda, aşırı tepkiler verebileceğimiz bir barut etkisi yapabilir.

 

Kendimizi koruma, güvenlik içinde tutma  içgüdüsü ile herkesi şaşırtacak eylemlerde bulunabiliriz. Yani bu konunun çevresinde yerimizden kalkıp kendimizi göstermemiz ve yaratıcı fikirlerimizle çözümler bulmamız ve bunları yaparken de saf ve spontan şekilde kendimizi sergilememiz gerekir.

 

Anne yada babamızla yaşayacağımız tecrübeler bizim bilinçaltımızı tetikleyebilir ve onların nezdinde Erkek ve Dişi kavramlarımıza bakışımızla yüzleşebiliriz.   Yada ‘Baba’ figürünün yerine bir patron vardır otorite olarak veya öğretmen, Anne yerine de bir sevgili, yada bizi koruyup, kollayan, besleyen, doyumumuzla ilgilenen bir şefkat ve sevgi verici bir kişi, belki bir arkadaş.

 Bu kişilerin nezdinde biz bu kavramları içeren çatışmalarımızla yüzleşebiliriz.

 

Aile ortamında kendimizi konumumuzu, fikir ve görüşlerimizi ve başkalarına ne kadar alan tanıdığımızı yada onlarla belli bir mesafede yaşamak istediğimizi belki daha özgür yaşamak istediğimizi keşfedip onlara bunu bildirmek gibi konularla uğraşabiliriz.

 

Aile ve iş hayatı arasında denge kurmamız gereken seçimlerle yüzyüze kalabiliriz.  Yapacağımız seçimlerde güvenlik ihtiyacı ile kendimizi gösterme şansı arasında gidip gelebiliriz.

Herşey aynı kalsın ve ben güvenlik içinde eski aynı işleri yapayım hep aynı kişilerle görüşeyim,   aynı sıkıcı sorunlarla nasılsa alıştım , uğraşayım yada ‘aileme söylersem şimdi herkesle uğraşmak zorunda kalıp rahatım kaçar’ diye yeni iş atılımlarının riskini almayayım gibi konulara muhatap olabiliriz.

 

Bu Güneş tutulması, yukarıda bahsettiğim dış dünyadaki sorunları düşündürürken  esas tetiklediği İç Dünyamızdır.

  Ve esasında duygusal olarak kendimizi güven içinde hissetmek için dış dünyada bu kadar manevra yapılmaktadır.

Biz içten içe  biliriz ki ne kadar kazanırsak kazanalım ne kadar malımız olursa olsun bizim ‘bu bize yeterli Şimdi rahatlayıp huzur içinde olabilirim dememiz, İç Dünyamızın güvenliliğinden geçer,kendimize güvenmemiz ve kendi içsel kaynaklarımız ve yeteneklerimizle varolabiliyorsak bu güvenlik ve huzur gelecek ve tabiat ananın besleyiciliğine şükran duyabileceğiz.

 

İKİZLER

 

 

İkizler, konuşan, merak eden, bilgi toplayan, becerikli, öğrenmek ve öğrendiklerini aktarmakla meşgul , sosyalliği seven, ancak özünde yüzeysel takılan bir yapıdır.

İletişim onun işidir. Her türlü medya, yayıncılık yani biginin akışını sağlayacak tüm konular onun ilgi alanıdır. Düşüncelerini sesli yada yazılı bir şekilde paylaşmalıdır onlar.

 

Yöneticisi Merkür İletişimin yanında Rasyonel Aklı temsil eder. Mantık en önemli özelliktir onun için. Hızlı bir şekilde toplanan bilgiyi yargı koymadan objektif bir şekilde iletmektir işi.

 

Aslandaki Güneş Tutulması, yükseleni İkizler olanlar için, İkizleri temsil eden evde gerçekleşiyor. Tabi bu durum İkizler temasının gölgelerinin ortaya daha fazla çıkmasını sağlıyor.  Bu gölgeler nedir diye sorarsak, birinci sırayı dinlememek alabilir .İkizlerin ciddi bir dinleme sorunu vardır. Karşısındaki konuşurken o , kendisinin ne konuşacağını düşünüyordur. Bu durum onun toplaması gereken doğru bilgiyi toplamakta sıkıntı çekmesine ve tabi doğru aktaramamasına sebep olabilir.  İkinci gölge çok konuşmaktır, konuşmaya o kadar kaptırırki esas alması gereken bilgiyi almaktan geri kalmış olur. Kendi söyleyeceklerine kaptırıp en önemli işi olan gözlemde bulunma özelliği geriler.

 

Aslandaki Güneş tutulmasında bu kişiler kendi söylem ve düşüncelerini ortaya çıkartması, gözlem ve algılarını tarafsızca sergilemesi ve topluluklarla paylaşması gereken durumlar çevresinde iletişim de nasıl olduklarıyla yüzleşecekler. Bakalım topladıklarını verebiliyorlar mı yoksa Egoları onlara  ‘Verebilmek için çok iyi olmadı ki’ deyip geri kaçırıp köşesinde başkalarını mı izletecek yada rezil olmayı bile göze alıp topladığı bilgileri yada düşüncelerini başkalarının tenkitlerine aldırmadan ortaya mı koyduracak.

Yada bir şeyi etraflıca araştırmadan kendini göstermek için ortalara atılıp, içi boş cümlelerle gündem olup, gelen tepkilerle hayal kırıklığına uğrayıp bir daha çıkmamak üzere sahneleri terk mi edecek.

İşte bu tutulma böyle meydan okumaları içinde barındırıyor. Bu sahalarda yüzleşme zamanı.

Bu arada Kardeşler, kuzenler, yakın çevre ile yaşanacak aktivasyonlarda performansımızı görmemiz icap eden bir saha yukarıda anlattığım kendi düşünce yada bilgilerimizi paylaşacağımız kişiler belkide onlar olacak.

 

Her kim olursa olsunlar bizim bu ilişkiler esnasında göreceğimiz nasıl iletişim kurduğumuz, bilgi paylaştığımız, objektif mi yoksa yanlı ve yargılayıcımı davrandığımızdır.

 Eğer bu konular çevresinde bir vesile ile kendimizi yakalarsak ve sorunu tespit edersek değiştireceğimiz şey algımız ve düşünce sistemimizi daha zenginleştirip faydalı hale döndürecektir.

 

Aynı zamanda İkizler kendi lokal çevresindeki kişilerle temastan daha geniş bir perspektiften dünyaya bakmayı da ihmal etmemeli yani daha globali görmek ve o bakış açısı içinde fikir ve düşüncelerini genişletmesi ve bu çerçeveyi de hesaba katarak dönüp lokal çevresine katkıda bulunması gerekir.

 

YENGEÇ

 

Yengeç burcu duygu dünyası çok geniş, sezgileri çok güçlü ve başkalarına karşı empati yeteneği oldukça yüksek ve dolayısıyla duygularıyla harekete geçen bir kişiliktir. Yalnız başkalarının duygularıyla ilgilenmekten onların duygusal ihtiyaçlarını doyurmaktan kendi duygularının ve duygusal ihtiyaçlarının sorumluluğunu üstlenmekten geri duran bir kişiliktir.

 

Aile onlar için çok önemlidir. Anaçlık özelliği ile başkalarını besleyen, büyüten, kol kanat geren yapısı, yaptığı işlerde de kendini gösterir.

 

Yapması gereken kendi duygularını araştırıp bulmak duygusal ihtiyaçlarını ve spontan duygusal reaksiyonlarını fark ederek esas onu besleyecek ve doyuracak konuları tespit etmesi, buna göre davranması ve içsel güvenliğini böylece kurması gerekir.

 Aksine kendi duygularına gereken önemi vermez, kaçar yada duygularını akla uydurmaya çalışırsa bu astrolojik olarak Gölgesini kullanmış olur.

 

Anaçlığı abartıp devamlı etrafındakileri besleyip desteklemek sonucu kendine muhtaç insanlardan oluşan bir çevre içinde kendi doyumsuzluklarıyla kalır ve yanındakiler böylece büyüyemez.

 

Aslan burcundaki Güneş Tutulması, Yükseleni Yengeç olanların Maddi, Manevi kaynakları temsil eden sahasında oldu.

Bu durum Para, mal, mülk gibi maddesel kaynakları ve güvenliği konusunda çıkabilecek krizli durumlar çevresinde; Kendini ortaya koymasının,yaratıcılığını ortaya çıkarmasının ve insiyatif kullanmasının, gerektiğinde bonkör gerektiğinde tutumlu olmasının gerekliliğine vurguda bulunuyor.

 

Yengeç burcunun dolaylı yaklaşımı, bu süreçte daha net ve ne istediğini bilen ve bunları içinden geldiği gibi direkt söylemesi gereken bir sürece dikkat çekiyor.

Bunun için belki kendi duygularını keşfetmek için Yengeç kabuğuna saklanıp veya içine kapanıp güç toplaması gerekebilir. Ama bu sürecin sonunda kendini dış dünyaya açar, özgürlüğünü hisseder ve kendi isteklerinin peşinde koşabilir hale gelir.

 Güvenliğini korumak için geri kaçmak nafiledir. Bu dönem böyle bir dönem değildir. Gerektiği yerde riski göze almalı, ancak bunun hava atmak yada gösteri yapmaktan öte bir sebeple inandığı ve hesapladığı için yapmalı.

 

Maddi gelirler, giderler tekrardan organize edilmesi gereken bir zamandır.

Gerçek kaynaklarımız neler, bunlar iyot gibi açığa çıkabilir.

 Bazen kendimizin varsaydığımız para ya da mallar bir durumun yaşanmasıyla esasında bizim kumandamızda olmadığı ortaya çıkabilir. O zaman Gerçek Kaynaklarımız olan iş yapma kapasitemiz ya da yeteneklerimiz seferber olup, kimsenin bizden alamayacağı Öz Kaynaklarımız ortaya çıkar. Bu Gerçek bir Güvenli durumdur ve sonunda kişisel Öz Değerimizin sergilenmesi kendimiz ve başkaları tarafından görülmesi ile yani Aslanın ışığını doğal olarak saçması ile hedefini bulabilir.

 

ASLAN

 

Önceki yazımda detaylı olarak anlattığım Aslan özellikleri yükselen de de Aslan olunca çifte bir etki ile açığa çıkacaktır.

 

Yükselen demek dış dünyayı nasıl algıladığımız, bu algıya göre de nasıl  tavırlandığımız,  kendimizi dış dünyada nasıl ifade ettiğimiz demek.  Hepimiz bu algıya göre bir maske takar. Onun içindir ki bir kişinin burcunu tahmin et deseler en önce onun yükselen burç özelliklerini fark edip görürüz.

 

Bu maske tam olarak bizim kimliğimizi göstermez, çevremizle ilişkimizi onun tarzıyla ortaya koyduğumuzu gösterir.

 

Hem Öz Burç Aslan, hem  yükselen Aslan olunca, içimizdeki kimlik ve kişilik özelliklerimizi maskelemeden olduğu gibi ortaya koyan biriyle karşı karşıyayız demektir.

 

Bu durumda Güneşin temsil ettiği Benlik, Kişilik, Kimlik duygumuz, yaşayacağımız Egosal konuların merkezinde ya da yaratıcılığımızı yeteneklerimizi yada sanatımızı ne kadar ortaya koyabiliyoruz sorularına cevap ararken değişecek, bazı bölümlerini törpüleyecek ve böylece BEN liğin yeni bir merhalesine geçecek.

 

Yükselen, yani Birinci Ev, Ben Evi;  karşıtı Yedinci ev ‘SEN ‘evi yani partner evi. Dolayısıyla partnerimiz yada iş ortağımız kanalıyla onun ayna tutarak yansıtması kanalıyla  Ben’liğimizin bizi sabote eden yanlarını fark edip düzeltme fırsatı elimize geçecek.

 Bu sebeple yükselen Aslanlar bu sıralar partnerleriyle yaşadıklarına dikkat kesilsinler, onlardan gelecek geri bildirimleri ciddiye alsınlar ve gözden geçirsinler, zira kendi seslerinden başkasını duyamayacak kadar Egosu şişmişseniz karşınızdakiler seslerini duyurmak için onları fark etmeniz için birçok olay çıkarabilirler, üstelik bu her zaman bilinçli yapılmaz.

 Bilinçdışı faktörlerin etkisi ile de ortaya çıkabilir.

Neticede belki bu sefer onlar da görülmek, beğenilmek, onaylanmak ve sevilmek istiyor ama sahnede belki hep siz varsınız.

 

İyisi mi siz hangi alanda olursa olsun sahneye çıkarken içtenliğinizi ve coşkunuzu muhafaza edin, alkış almazsanız bozulup takılmayın,  illaki herkesin onayını almaktan özgürleşin, ancak başkalarıyla da birlikte hareket etmeyi göz ardı etmeyin onların geri bildirimlerini kayda alarak kendinizi geliştirin. Onları da beraber oynamaya sahneye davet edin. Beraber kazanalım tutumu ile Işığınız iyice parlayacaktır.

 

Yaratıcılığınızı her alanda olduğu gibi kendinizi yeniden yaratmak için kullanın. Neticede burada keşfedeceğiniz yeni özellikleriniz sizi çok eğlendirecektir.

 

BAŞAK

 

Mükemmeliyetçi, Analizci, hizmete yönelik olan Başak burçları, sağlık konusunda da titizdir.

 

Başaklar için verimlilik ve yararlılık ön planda olduğundan, aksaklıkların tespit edilerek düzeltilmesi onları ileriye götürür ancak bu düzeltme esnasında eleştirinin dozunu kaçırırsa o zaman yararlılık yerine düzeltmeyi sağlayacak olan ekibin motivasyonu gidecek ve savunma mekanizmaları devreye girerek ekip yada kişilerden randıman alınamayacaktır. O zaman da Başak istediği verimlilik ve sonucunda mükemmeliyete varamayacaktır.

 

Çok analitik ve detaycılığından bir aksak olduğunda Takıntı yapar ve bu takıntı da takılıp kalabilir, kendine ve başkalarına eziyet edebilir.

 

Neticede kendisi ve çevresi için her şeyi kendisinin düzenlemesi gerektiğini düşünmekten vazgeçmelidir. Devamlı planlayıp hayatın o planlar dahilinde akmasında israr ederse hayatta hiçbir sürpriz olamaz. Hayal gücü ve spontan yaratıcılık özellikleri yok olur.

 

Bu kadar hayatı kontrol altında tutma dürtüsü işler kontrol dışı akmaya başlayınca panik ve korkuya sebep olur ve kişi daha da sıkı bir şekilde plan ve programa sarılır ama sonuç yine hesaplanan gibi olmayabilir.

 

İşte bu Güneş tutulmasında (özellikle yükseleni Başak olanlarda) kontrol dışı gelişen hastalıklar, hayatın sıkıntı veren ve kontrol edilemeyen tarafı ile yüzleşmeli ve bırakmayı öğrenmelidirler.

 

Aşırı endişeyi bir tarafa bırakıp analiz etmekten vazgeçip olana teslim olmayı öğrenmesi gerekiyor.

Nasılsa bir şekilde olur düşüncesini geliştirmeli, olumlu düşünmeye kendini odaklamalıdır.

Olan sevimsizlikler karşısında birilerini suçlamayı yargılamayı bırakmalıdır.

Bazen yalnız kalıp içine dönmeli, içsel dünyasındaki gerçek ihtiyaçlarını, doyumu için duygularındaki samimi oluşu ve duruşu kavramalıdır.

Belki bir ilişkinin bitiş zamanıdır, belki de şeklen kurulmuş beraberliklerin tükendiğini fark edip o zor kararı almak bu gün sizi üzecek ama sonra daha kendiniz olduğunuz bir süreci başlatacaktır.

Aynı bitiş ve başlangıçlar bir iş ya da çalışma arkadaşları ile yaşanabilir.

Neticede iç dünyamızın sıkıntı ve tahammülsüzlükleri bu süreçte bize pusula gibi yol gösterebilir. Yeterki dış dünyadan gözlerimizi çevirip iç dünyamıza önem ve değer verelim, ruhumuzun haykırışlarına kulak verelim.

 

TERAZİ

 

Dengenin, uyumun, diplomasinin burcu Teraziler, dengeler bozulmasın diye taviz verip gerçek düşüncelerini ortaya koyamadıklarında tam da ihtiyaçları olan uyumu kaybedebilirler.

 

Güneş Tutulması arkadaş ilişkileri sahasında ve geleceğe yönelik projeler alanında ekip çalışmasıyla hem kendilerine hem de insanlığa hediye olabilecek işlerin ya da organizasyonların gerçekleşebileceği yerde oluyor.

Dolayısıyla bu organizasyonlar, onların sanatsal yaratıcılıklarını göstermesi için hem bir imkan sunacak ,hem de arkadaş gruplarında sergileyecekleri arabulucu ve diplomatik tavırları ile daha verimli ve amaca yönelik olarak katkı sağlayabilecektir.

Ancak Güneş Tutulmasının bu sahada oluşu grup içinde Sen-Ben davalarının yada Ego çatışmalarının olma olasılığını gündeme getirebilir. Bu durumda denge bozulmasın diye geri kaçıp yapması gerekenden vazgeçmek ne kadar kötü olursa, kendini çok ön plana atıp sahnenin ortasına geçip başkalarını geriye itmeye çalışmakta o kadar kötü olur. En iyisi bu iki duygu arasında denge kurmayı öğrenmektir.

Bu süreçte herkesi memnun etmesi gerektiği duygusu ile mücadele etmeli, birilerinin kırılabileceğini öğrenmeli gerekirse bazı arkadaşlarını kaybetme riskini göze almalıdır. Diğer yönde kazanacağı kendi iç dünyası ile çelişen bir davranış göstermemenin verdiği kendini onaylamak, sevmek ve değerli bulmak olacaktır.

ÖZünden fedakarlık etmeden, birey olarak varlığını muhafaza etmek ancak grubun ortak amaçları için bireysel bazı özelliklerinden fedakarlık edebilmek, bu sürecin ona öğretecekleri arasındadır.

 

Her iki olasılıktan da vazgeçmemek, ikiliğe düşürür ve bu kararsızlık hastalığa sebep olur, geriye çekilip konuya uzaktan bakarak bir seçim yapmak gerekir bazen, bu seçim bizi ‘taraf’ yapacaktır, Terazi eninde sonunda bir ‘taraf’ olacaktır, bunun içinde gerçekten ne istediğini tespit edip arkasında durabilmeli, seçmediği bölümdeki bazı hoşlukları bırakabilmeyi öğrenmelidir.

 

AKREP

 

Akrep, dönüşümün, krizler karşısında ortaya çıkan karanlıklarını fark edip bunları arındırmanın  arkasından da dönüştürmenin, bir tarafı yanıp kül olurken küllerinden yeniden doğmanın burcudur.

 

Bu yeniden doğuşu gerçekleştirmek her ne olursa olsun ayakta kalmak kavramı GÜC’ün göstergesidir. Yoksa Güç demek hükmünü herkese geçirmek değildir, elindeki imkanlarla (bu para olabilir, makam olabilir), başkalarına istediklerini yaptırtmak değildir.

 

Akrep her şey kontrolü altında olsun isteyen bir burçtur. Ne var ki kontrol altında tutabileceğimiz tek kişi kendimizizdir. Gücümüzü başkalarını kontrol altında tutmak ve istediğimiz yönde değiştirmek için kullanırsak bunu çeşitli yöntemler kullanarak bir müddet yapabiliriz ancak bu süreçte asıl yapmamız gereken bu gücünü kendini tanıyıp dönüşümünü gerçekleştirmek için harcamaktır. Onun için Akreplerin diğer insanları kendi hallerine bırakmayı öğrenmesi gerekir.

 

Akrepler yoğun duygulara sahiptir, tutkuları bir şeyi her ne pahasına olursa olsun elde etmelerini sağlar, buna birde azim ve dayanıklılık eklenince hedefe korkusuzca kitlenip en tepeye çıkabilir. Bu özellikleri onu haliyle çok karizmatik yapar. Ancak bu özelliklerini iç dünyasını keşfedip karanlıkta kalan yönlerini islah etmek için kullanmalıdır. Burada bahsedilen bir tür kendi kendine psikoterapidir. Bunu başarabildiğinde zaten doğal olarak başkalarında da bu iyileştirmeyi yapma kapasitesi ortaya çıkacaktır ve baskı yapmaya ihtiyaç kalmadan diğer insanların dönüşümüne sebep olacaktır. Ama önce kendi dönüşümünü gerçekleştirmelidir. Sonra başkalarına şifa verebilir.

 

Güneş tutulmasının,   yükseleni Akrep olanların Kariyer evi dediğimiz toplumsal rolümüzün yani herkes tarafından görülen yönümüzün olduğu evde gerçekleştiğini düşünürsek bir hayli önemli olduğunu vurgulamak lazım. Tutulmaların yeni başlangıçlar ve bitişleri temsil ettiğini, yeni kapılar açtığını, hayatımızda yeni bir döneme geçişin öncü habercisi olduğunu düşünürsek önümüzdeki iki yılda her şey çok değişmiş olacak kariyer anlamında. Değişimler sancılıdır ama Tutulmaların ateşlediği fitil iyi kullanıldığında yükselişler için atlama taşı gibidir. Bazen çok kötü gibi görünen bir gelişme gelecekten geriye bakıldığında önemli bir yükselişin başlangıcı olarak görülebilir.

 

Burada önemli olan Gücün kontrollü kullanılıp kullanılmadığı, Egonun veya kendi kurallarımızın dayatılması yada diğerlerinin kuralları ile ortak bir zemine getirilip getirilmemesidir. Unutulmamalıdır ki iyi bir yönetici Gücünü kontrollü, yerine göre kullanandır.

 

Tutulmanın olduğu alan hedefleriniz için otoritenin kullanılmasını gerekiren ve sorumlulukların, yükümlülüklerin yerine getirilmesini isteyen bunun içinde kararların alındığı, sonuçlarının da herkes tarafından görüldüğü bir alan.

Dolayısıyla attığınız adımlar, verdiğiniz kararlar şimdi her zamankinden daha önemli.

Hem otoritenizi kullanmak hem de otoriteyla çatişmadan bunları yapmak gerek.

 

Aslan burcunda olan tutulma Egonuzu, sahnedeki yerinizi gerçekten dolduruyormusunuz, kendinizi gösteriye kapılmadan ifade edebiliyormusunuz, anlatabiliyormusunuz bunu sınayacak. Sonucu büyük bir yükseliş olabileceği gibi büyük bir derste olabilir. Bu sizin tutumunuza bağlıdır.

 

Hem iyi bir lider, hem ekibinin tüm performansını ortaya koyabilmesini sağlayabilecek, onları eşitlik, özgürlük ve yaratıcılık özelikleri ile destekleyip kapasitelerini ortaya çıkarabilecek bireysel özelliklerini sergileyebilecekleri ortamı sağlayacak bir yönetici olabilmeyi başarmak için önünüze imkan çıkacak.

 

YAY

 

Yay burcu, yaşamın anlamını öğrenmek için başka kültürler, yabancı ülkeler, farklı ufuklara açılarak oralarda edindiği tecrübelerle kendi yaşam felsefesini edinmek ve kendini geliştirmek ister.

 

Hoşgörüsü, iyimserliği, neşesi ve rahatlığı onun şanslı diye anılmasına sebep olmuştur. Neticede neyi en çok yaşatırsak içimizde onu kendimize çekeriz.

 

Ancak, eğer Yay kişileri kendi tecrübelerine göre değilde  aileden, içinde bulundukları toplumdan öğrendikleri yaşam felsefelerini prensiplerini katı bir şekilde uygulayıp, bunlarla başkalarını yargılayıp köşelerinden ahkam keserlerse, gelişimleri durur ve dünya görüşleri kısır kalır.

 

Ben biliyorum’, bu doğru, şu yanlış diye kesin yargı koyan insanlar için öğrenme durur. Onlar karar vermiştir.

 

Oysa ki dünyadaki diğer insanların bakış açıları, pencerelerinden bakıldığında oldukça farklı görüşler çıkabilir. Onların penceresinden bakmaya çalışmadan nasıl hüküm verebiliriz.Bunun içinde hoşgörü gerekir. Farklı görüşlere hoşgörü geliştirmek, herkesi olduğu gibi kabul etmek.

 

Tabi bu değişik bakış açılarını görmek için farklı kültürleri keşfetmek gerekir. Ve sonunda kişi bütün bu seyahatleri yapıp ve maceralara atıldıktan sonra kendi bütün bu değişik görüşlerin karmasından kendi dünya görüşünü felsefesini çıkarır. Başkalarınınkine de saygı gösterir tabi.

 

Güneş Tutulması Yay burcu yükselene sahip olanlar için Gelişimsel hayatlarının başlangıcında iseler, öğrenim alanında kendilerini göstermek zorunda kalacakları, itici bir güç oluşturacak ateşleme görevi görecek.

 

Hayatı da bir okul olarak düşünürsek, inanç sistemlerinde ve hayat görüşlerinde bir farklılık oluşturacak ilişkiler gündem olabilir.

Biz her halikarda farklı bakış açıları ve hayat görüşleri ile karşı karşıya geleceğiz. Bu bir seyahat esnasında olabileceği gibi, okul koridorlarında da oluşabilir.

 

Aslan burcunda olan bu tutulma kendinizi inançlarınızı ve hayat görüşlerinizi ifade etmeniz için sizi teşvik edecek yenilikleri, yeni deneyimleri size doğru çekebilir.

 

OĞLAK

 

Oğak dış dünyada,madde dünyasında hedefler edinip bu hedeflere adım, adım sabırla yürüyen, sağlam temelleri kurduktan sonra bu temellerin üzerine yapı kuran, yaptıklarının sonunda saygı bekleyen bir burçtur

 

Tabi bu hedeflerin şartlanmışlıklarıyla kafasında oluşturduğu ‘saygın bir model’ resmine göre mi yoksa esas kendi doyumunu sağlayacak hedefler mi olduğu çok önemlidir.Çünkü genelde toplumun kabul gösterdiği prestijli hedefler onu nun seçimlerinde rol oynar. Sonunda bunu elde eder ama  bu onu mutlu etmez.

 

Oğlak kendi kural ve sınırları ile kendine hayatı zindan edebilir, tedbirlidir ve sürekli güven içinde olayım diye sürekli doğru yapma takınısı vardır.Kendini korumak isterken bir bakmış ki çok katılaşmış.

 

Bu sebeple karşıt burcu Yengecin özelliklerini öğrenerek kendini dengelemelidir.  İkinci plana atarak çok önem vermediği duygular dünyası ile temasa geçmeli ve duygularını devreye alıp önemseyerek dışsal hedeflerini belirlemel,i böylece bir yapı kurmalıdır.

 

Aslan burcunda gerçekleşen Güneş tutulması yükselen Oğlakların Ortak paylaşımlar evi dediğimiz hayat arenasında gerçekleşti.

 

Kontratlı ortağımız olan eşimiz yada iş ortağımızla  olan ortak yatırımlar, para, mal gibi maddi değerler, bankalar, sigortalar, yatırımlar alanında bu tutulma yeni kapıların açılımına, miyadı dolmuş ortak yatırımların hayatımızdan çıkmasına sebep olabilir.

 

Her şekilde ortak manevi paylaşım yaptığımız partnerimizle ne derece bir dengede maddi paylaşım yaptık, bunun ortaya çıkacağı bir dönem. Birbirini destekleyen bir partnerlik mi yoksa bir çekişme mi var, bunların ortaya çıkacağı bir süreç.

 

Kuşkusuz ki birbirini gerçekten destekleyen ortaklıklar için son derece ileri götürücü adımların atılacağı, aksi durumlarda ise kopmaların ve ayrılıkların ortaya çıkacağı bir dönem.

 

Aslanda olan bu tutulma, maddi kontrolün hakimiyetinin kişinin kendinde olmasını ister ancak bu tutum zarar getirir. Her ne kadar bu alanda kendimizi göstermemiz gereken bir süreç olsada bunu yaparken adaletli davranmamız gerekir.

Bazen sanıldığının aksine kişi paylaşım yaparken haddinden fazla da verici olabilir. Bu durum da kişinin paylaşımın çoğunu kendine saklaması kadar problem çıkarır. İşte tüm bu durumların çıplak bir şekilde ortaya çıkıp yüzleşmelerin yaşanacağı ve neticesinde büyük dönüşümlerin yaşanacağı olaylar bu Güneş Tutulmasında ateşlenecek böyle bir konunun çevresinde, para pul maddi kaynaklarımız,yatırımlarımız paylaşımlarımız v bunların ne kadar sağlıklı olduğu ortaya çıkacak ve düzeltme şansı doğacak

 

KOVA

 

Kova, dahi, devrimci, özgür, objektif, sıra dışı bir kişiliktir.

Tabi şimdi bazı Kovalar ‘bu durumlar bende pek de yok’ diyebilir.

İşte o zaman onların yaşamın kıyısında kalıp, bir sürü psikolojisi ile çoğunluğa uyan , toplumdışı kalmamak adına boyun eğen, hatta bazen yıllarca esasında mutlu olmadığı, hatta ait olmadığını hissettiği bir yaşam modelinde mesafeli ve hissiz görevlerini yaparak yaşamlarını sürdürdükleri görülebilir.

 

Kovaların farklılıklarını, özgünlüklerini, sıra dışı özelliklerini ortaya çıkaramadıklarında ortaya çıkan tablo budur.

 

Kova Değişimin burcudur. Değişim kişinin BİREY liği ortaya çıkana kadar her sahada olur, Aile yapısında, ahlaki değerlerde, düşünce sisteminde, inançlarında yada sosyal yapıda.

 

Onlar herkesin ona ne diyeceğinden, hakkında ne düşüneceğinden Özgürleşmeli, bunları takmamalıdır. Çünkü ancak herkes gibi olmadığında, kimsenin düşünmediğini düşünüp, hiç yapılmamış olanı deneyimleyecektir, önce herkes belki deli diyecek ama bütün insanlık adına o bu yolları keşfedip sonucunda tüm insanlığın o yolu denemesi için bir yol oluşturacaktır. Yada ‘evet, bu yol değilmiş’ deyip başka yola dönecektir.

Ama her şekilde bu Bireysel özgürlükle giriştiği yollardan insanlğa bir katkı çıkacaktır.

Kova dünyayı bir laboratuar ortamı gibi görür ve biraz da kendini bu dünyaya ait hissetmez.

Güneş Tutulmasının olduğu Aslan burcu, Kovanın tam karşıt burcudur, dolayısıyla birebir hissedecektir bu tutulmayı Aslanlar kadar.

 

Tutulmanın olduğu ev , partner, evlilik, ortaklık evi dediğimiz 7.ev.

Bu sebeple Kovalar partner ilişkileri sahasında yaşanacak bitişler, yeni başlangıçlar aracılığı ile nasıl ilişki kurdukları konusunda yüzleşmeler yaşayacaklar ve bunun neticesinde tespit ettikleri kusurları düzeltme şansını yakalayacaklardır.

 

Partnerimiz bize kendimizle  ilgili ayna tutar, ama bunu sadece gönüllü isek görebiliriz.

 İlişkimiz varsa durduğumuz nokta nedir? Rahatsızlıklarımız neler? İlişkimizi sürdüren faktörler neler? Bunlar bizi ne kadar besliyor, yada enerjimizi tüketiyor?  İşte bu Güneş tutulmasının neden olduğu kıvılcım bizim bu konular üstünde düşünmemizi ve hem kendimizi, hem karşımızdakini daha net görmemizi sağlayan olayları hayatımıza davet eder.

 

İlişkisi olmayanlar için ise yine bu yukarıda yazdığım soruları düşünsün ve deneyimlesin diye hayatına birisi girer.

 

 

BALIK

 

Balık burcu kişisel egoyu aşmak ve evrenle bütünleşmek, bir olmak için dünyaya gelmiştir. Bu sebeple sevgi şefkat ve özveriyi temsi eder. Ancak bu noktada ‘sınırları’ bilemez.  Vericiliğin sınırlarını aşarsa, kendini paspas edip kurtarıcı rollerine girerse, sonucunda kurban durumuna düşer. Sonra da aşırı sınır koyar ki bu da doğru değildir.

 

Kendi duyguları ve istekleri ile başkalarınınkiler arasındaki sınırı doğru koyabilmeyi öğrenmelidir.

 

Etkilenebilirliği çok yüksek olduğundan ortamın çektiği yere kayabilir.

Kandırılmaya müsaittir. Kendisi de istemeden de olsa kandırmış pozisyonuna düşebilir.

 

Balık burcu kaçışın burcudur. Çok sıkıntılı bir durumda, çözmek ve ileri gitmek için yüzleşeceğine kaçmayı yeğler. Bu kaçış bazen uyku olur, bazen içki yada televizyon gibi başka bir tür uyuşturucu.

 

Balık burcunun yaratıcılık ve yanında hayal gücü çok kuvvetlidir. Bunları fiziksel dünyanın materyallerine çevirebilirse işte en büyük sanatkarlar böyle çıkar.

 

Net bir kimlik duygusu olmadığından ya karşıt burcu Başak gibi davranır, yada kişisel haritasında baskın olan herhangi bir burca kayar.

 

Aslandaki Güneş tutulması, özellikle yükseleni Balık olanların, İş ortamı, günlük rutini, koşturmalarını gösteren sahada olacak. Tabi tutulmaların olduğu yerlerde zamanı dolan işlerin bitmesi ve yenilerinin başlaması kaçınılmaz. Tabi bu önümüzdeki iki seneye hükmeden bir etki olduğundan, şu esnalar tutulma ile ateşlenen mevzular, değişimin ilk kıvıcımları niteliğindedir.

 

Kavuşumun olduğu astrolojik ev aynı zamanda usta-çırak ilişkilerinin geliştirileceği, bir konuda deneyerek, çalışarak, ustalık kazanmayı yüreklendiren, gündeme taşıyan bir alan.  Bu sebeple kendinizi yetiştirmek istediğiniz konuda usta tayin ettiğiniz kişinin yanında boyun eğerek çalışmak, sizinde bir müddet sonra usta olmanıza katkı sağlayacaktır.  Gelecekten bu güne baktığınızda bu tutulma sürecinde yaşananlar göreceksiniz ki kendinizi bu manada yetiştirme kararı aldığınız bir dönemi gösterebilir.

 

Astrolojinin 6. evi dediğimiz bu ev ayrıca Sağlık evidir. Yukarıda anlattığım mevzuların yanı sıra Sağlık ile de ilgili mevzulara dikkatiniz çekileceği aşikar. Bunun sebebi önce bedenimizi ve ruhumuzu düşünerek kararlar vermemiz ve seçimler yapmamız. Günlük rutinimizdeki alışkanlıkları buna göre organize etmemiz. İş ortamımızda sağlığımızı tehdit eden konuları boşvermeden halletmemiz gerekir. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Yorum Yaz...