Giriş Yap Yazar ol!

Firkete Hesabına Giriş Yap


Yazar ol!

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.

Şimdi Aslan zamanı

Aslan dendiğinde hemen aklımıza ormanların kralı Aslan Kral gelir. Gerçektende Aslan burcu ile ilişkilidir Aslan Kral arketipinin bilinçaltımızdaki yansıması. 

  Aslan sahnenin tam ortasında durmak, oyununu oynamak, içindeki ısıyı ve ışığı çevresine yaymak ve neticesinde alkışlanmak ve çevresindekiler tarafından onaylanmak ister.


Dürüst ve vericidir Aslan Kral, bonkördür, çünkü halkın koruyucusudur, lideridir onların esenliği ondan sorulur, cesurdur.

Aslan burcu insanları gururludur, sıcak yaklaşımı herkesi kendine çeker adeta bir çekim merkezi yaratır. Aslında Aslanlar bu çekimi yaratmak için çok fazla çaba sarf etmeseler de insanlar onları görürler. Ancak onlar görülebilmek, fark edilebilmek için özel çabalar harcayıp gösteri krizine girerlerse, işte o zaman Astrolojik olarak ‘gölge kullanım’ dediğimiz, zarar veren özelliklerini ortaya koymuş olurlar. Abartılı sözcükler, anlamını aşan iddialar ve tenkit kaldırmaz, bir ‘ben bilirim’ tavrı gibi sonucunda, onay ve alkış alamayacağı ve hatta küsüp içine kapanacağı durumlar içine sokabilir kendini. Artık kendini riske atmaz,  oysaki Aslan onaylanmama riskini göze alıp ışığını etrafa saçması gereken bir kişiliktir. Yeter ki bunu insanların ilgisini çekmek amacıyla değil, inandığı şeyler adına yapsın. Ve herkesin ona tabi olmasını beklemesin.

Neşeli, canlı ve herkesi harekete geçiren enerjisi adeta hayatla oyun oynar gibidir. Çocuk ruhları bazen sorumluluk almayı istemeyebilir, nasıl ki çocukları oyun oynamaktan kaldırmakta güçlük çekersek, Aslan kişiliği baskın olanları da eğlence hayatından kaldırıp yapılması gereken projelere çekmekte zorlanabiliriz. Oysaki Aslan burcu yaratıcılığı en üst düzeyde olan bir burçtur. O bir sanatçıdır. Sanatın her kolu onun ilgi alanı olabilir. İyi bir hikaye anlatıcı, dansçı, oyuncu, yada anlatmak istediklerini fırçasıyla tuvale yansıtan bir ressam, yada yazdığı sözlerle veya müziğiyle insanlara bir ışık olacaktır. Herkesi memnun etmesi gerekmemektedir, o onaylanmaktan ya da alkışlanmaktan özgürleşmelidir. İçten ve samimi bir şekilde hayata karşı tavırlaşmalı, kalbindekileri çıkarmalıdır.
Aslan sabit bir burç olduğu için inatçıdır. Ancak bu inatçılık doğru alanda kullanıldığında ona başarı getirir. Tuttuğu işi sonuna kadar götürerek, beraber çalıştıklarına çok iyi liderlik eder. Fakat Egosuna kapılıp yanlış yaptığı bir konu ona gösterildiğinde, o kendi fikrinde inat ederse ve böylece grubuna iyi liderlik edemezse kendine güvenini yitirip, karşıt burcu olan Kovanın ‘gölge bir kullanımını sergilemeye başlayabilir. Yani sürü psikolojisine kapılıp, kendini göstermekten çekinebilir, rezil olabilirim diye geri kaçabilir. Oysa o, rezil olma riskini göze alması gereken bir kişidir.

Aslan burcunun Yönetici gezegeni Güneş’tir

Güneş, gökyüzünde dünyanın da içinde bulunduğu sistemin yöneticisidir.
Bütün gezegenler Güneşin çevresinde döner.
Güneş bu anlamını psikolojik sürece tercüme edersek Egomuzu, özümüzü, kişiliğimizin tonunu, bilinçli aklımızı temsil eder. Bir astrolojik yıldız haritasında Güneş nerede ise, o burcun özelliklerini aydınlatacak ve o özelliklerin ışığında dünyaya yansıtacaktır. Bu burç özellikleriyle kendimizi gösteririz. Bu sebeple, Güneşin bulunduğu burç Öz burcumuzdur.

Güneşin çevresindeki gezegenler, Egomuzun çekim alanındaki diğer fonksiyonlarımızdır, (örnek vermek gerekirse, Merkür iletişim, algılama, muhakeme, Ay ise duygularımız, bilinçaltımız, alışkanlıklarımız ve nasıl beslendiğimiz, vs gibi).

Eğer Güneşin çekimi çok güçlü olursa, yani Egomuz çok güçlü olursa, diğer gezegenlerin temsil ettiği özelliklerimizi yutar.  ‘Ben şöyle, Ben böyle’ diye dolaşan bir kişi olarak kendimizi ifade ederiz bu hayatta,  Aksine eğer Güneşin çekim gücü (yani Ego’nun) zayıf olursa, diğer gezegenlerin temsil ettiği fonksiyonlarımız, bir başkasının Güneşine (ya da Ego’suna) doğru kayar. Kimliğimiz ortada görülmez, başkalarının uydusu haline geliriz. Güneş bir anlamda kişiliğimizin merkezidir ve nasıl dengelendiği çok önemlidir.

Güneş bir astrolojik haritadaki Baba ve otorite figürüdür. Yöneticidir, orkestra şefidir; yani, Hükmeder, kraldır. Ondan adaletli hükmetmesi ve tabasına yüce gönüllülük göstermesi, gerektiğinde iradeli davranması, gelişimin ve yaratıcılığın temsilcisi olması beklenir.

Gurur ve kibre kaçar, aşırı önemli olma arzusu ile gösteriş yaparsa; abartılarıyla palavracı konumuna düşme gibi olumsuz bir görünüm de sergileyebilir.

                     ASLAN BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

1 Ağustos Cuma günü tam Güneş Tutulması gerçekleşti.
Türkiye saatiyle 13:21 de gerçekleşen Güneş Tutulması 2 dakika 27 saniye sürdü. Tam tutulmanın dünyadaki iz düşümü, Kanada’dan başlayıp kutupları geçtikten sonra Rusya, Moğolistan’dan geçip, Çin de nihayet buldu.  Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Türkiye’den de parçalı olarak izlendi.
Bu tutulma 9 derece Aslan burcunda gerçekleşti. Dolayısıyla Aslan burcu ve karşıtı Kova burcunu direkt etkileyecek bir tetik oluşturdu.

Güneş, yaşamımızın enerji kaynağı, egomuz, yaratıcılığımız, varoluşumuzun bilinçli yanı, kısa bir süre için bile olsa, Ay tarafından gölgelenmiş oldu. Ay ise, duygularımız hassasiyetlerimiz, bilinçaltımız, alışkanlıklarımız, ebeveyn ilişkilerimiz. Olayı bu pencereden değerlendirirsek, bir süreliğine bilinçli yanımızın kontrolü, bilinçdışı dinamiklerin emrine giriyor. Kontrol dışı gelişmeler hayatımızda görülebilir.
 
Güneş Tutulması bazen bitişleri sembolize edebilir, bazen de yeni başlangıçları. Her halükarda hayatımızda hiçbir şey aynı kalmayacaktır. Ve tabiidir ki,  değişimler sancılıdır. Bu nedenle, hayata karşı yeniden konumlanmamız gerekecek. Bazı yapıları sorgulayacağız ve gereken yeni düzenlemeleri yapacağız. Bu değişime direnmemek, sonucun olumlu olmasını kolaylaştırır. Direnç gösterdiğimiz durum her ne ise, koşulları daha da ağırlaştırabilir.
İyisi mi biz, bu süreçte gelişen olaylara dikkat kesilip, bize neyi anlatmak istediğini doğru teşhis ederek, gerekirse yüzleşmelerimizi de yaparak, enerjimizi bilinçli olarak bizi daha fazla motive edecek uğraşlar için harcayalım.
Neticede gelişmeler bazen aleyhimize görünse bile, ileride bu dönemlere baktığımızda, Bilincimiz yani Güneşimiz aradan çekildiğinde aslında Bilinçaltımızın bizim nihai mutluluğumuz için gereken değişimlerin tetiğini çektiğini göreceğiz.

Kısaca söylemek gerekirse Aslan burcu, şanı, şöhreti, herkesin ilgi odağı olmayı, yönetmeyi, gururu ve haklı olmayı, onaylanmayı, alkışlanmayı temsil ettiğinden, eğer bu yönlerde bir de sivri tarafımız varsa, hayatımızda bunları törpüleyecek olaylar gerçekleşebilir. Kova burcunun,  eşitlik, özgürlük, bireysel haklara verilen önem, ekip ruhu ile çalışma gibi özelliklerini, Egonun önüne çıkarıp, herkesin kazanacağı durumlar yaratmak, Benliğimizi biraz geri çekerek, yeni değerlendirmeler yapma zamanı.

Aslan içinden geldiği gibi spontane davranışlar göstererek parlamakla meşguldür. Kova ise, bilimsel gözlem alışkanlığı ile yaşama katılmayı ihmal edebilir. İki davranış modelinde de aşırıya kaçmadan ortayı bulmak gerekir.
Yani, ne hiç düşünmeden çocuk gibi kendi isteklerini vaaz eden biri olmak, ne de laboratuardaki araştırmacı bilim adamı gibi her şeyi yaşamın kıyısından izleyici gibi seyretmek gerekir, çünkü o zaman gerçek deneyimlere giremeden hayat önünden akıp gider.

Aslan Burcunda olanlar, tek başına parlamayı bırakıp kolektif bir amaç için enerjisini kullanıp kardeşçe bulunduğu toplum için yapması gerekenleri yapmalı ve bunu yaparken de ışığını, sıcaklığını ve yaratıcılığını insanlara sunmalıdır. Ve neticesinde doğasını bu amaca hizmet için seferber ettiğinde, doğal olarak parlayacaktır. Dış dünyadaki uğraşlarımız ve işimizi yaparken de sadece kendi tatminimizi ya da başarımızı gözeterek hayata tavırlaşırsak içinde bulunduğumuz toplumun ihtiyaçlarını göz ardı edersek, bir gün içinde yer aldığımız toplumun sorunları bizi de vuracaktır.

İşte (Aslan – Kova) karşıtlığının bize öğretmek istedikleri temelde bunlardır.
Aslan, hükümdarlık, krallık sistemlerini, Kova ise Özgürlük, eşitlik, devrim ve demokrasiyi temsil eder. Aslan burcunda gerçekleşen bu Güneş tutulması; bu dengelerin bozulduğu tüm sistemleri yıkacak ve yenilerinin kurulmasını sağlayacak bir aktivasyonu tetiklemiştir. Hepimizin kendi küçük dünyalarımızda bu dinamik sayesinde büyük keşifler yapmamızı umuyorum. Öyle ki, bu keşiflerden sonra bizi esenliğe taşıyacak daha sağlıklı bir sisteme genişleyip büyüyebilelim.

Şimdi, bu anlattıklarım çerçevesinde, biz bu tutulma neticesinde ne yaşayacağız diye düşünürsek; hepimizin haritasında teknik olarak her burç bulunduğundan, kişisel haritamızda Aslan ve Kova hangi EV’leri kesiyorsa, o evin temsil ettiği hayat arenasında yukarıda genel olarak anlattığım senaryonun bir kesitini yaşayacağız. Belli olaylar çerçevesinde kişiliğimizin o bölümünü terbiye edeceğiz ya da zaten doğru davranıyor idiysek bu sefer ödüllerimizi toplayacağız.


Nur Sayar
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Yorum Yaz...