Giriş Yap Yazar ol!

Firkete Hesabına Giriş Yap


Yazar ol!

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.

Yılbaşı Hindisi Tarifi

Yılbaşı Hindisi Tarifi

En Güzel Yılbaşı Hindisi Tarifini sizler için hazırladık.
Yılbaşılarının geleneksel yemeği "yılbaşı hindisi" yapmanın püf noktaları. İşte hindi nasıl pişirilir diyenlere yılbaşı hindi tarifi. Püf noktalar ve tariflerini aşağıya sırayla listeledik...

 
1 tane portakalı kabuğuyla beraber rendeleyin. Biberiyeyi katıp, harmanlayın.

1 çorba kaşığı kişniş tohumu, kimyon tohumu, pul kırmızıbiber, tarçın, bal, tuz ve karabiberi havanda iyice ezin.

Biberiyeli portakal, tereyağının yarısı ve ezilmiş baharat karışımını krema kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın.

Hindiyi, göğüs kısmı yukarıya gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştirin.

Her tarafına, özellikle göğüs ve but kısımlarına tereyağlı karışımı iyice sürün.


Maydanoz yaprakları ve çeyrek soğanı hindinin göğüs boşluğuna yerleştirin.
Kalan kişniş tohumunu hafifçe dövün. Kalan tereyağı ve zeytinyağını ısıtın. Soğan ve kerevizleri katıp, karıştırarak orta ateşte 5 dakika sote leyin. Karıştırmaya devam ederek elmayı ekleyin ve 5 dakika daha pişirin. Dövdüğünüz kişniş tohumunu ilave edip, 1-2 dakika daha karıştırarak pişirin. Kalan tüm malzemeleri katın ve iyice harmanlayın.


Elmalı karışımın yarısını hindinin göğüs boşluğuna çok sıkı olmayacak şekilde doldurun. Hindinin bacaklarını yukarıda çapraz olacak şekilde sıkıca bağlayın.
Hindiyle birlikte verilen pişirme termometresini, kullanma talimatında olduğu gibi hindinin göğüs etine yerleştirin. Pişirme torbasına çok az un koyup, torbanın her tarafını unlayın ve fazla unları silkeleyin. Hindiyi pişirme torbasına yerleştirin. Torbanın ağzını yanmaz tel ile sıkıca bağlayıp, üzerine toplu iğne ile birkaç delik açın.


Önceden ısıtılmış 190 °C fırında 1 saat 40 dakika pişirdikten sonra pişirme termometresinin hareketini takip edin. Hindiyi fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 10-15 dakika dinlendirin. Hindinin servis edilmesinden 10 dakika önce kalan elmalı karışımı, bir çorba kaşığı ısıtılmış tereyağında ve orta ateşte karıştırarak, elmalar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. Hindi ile beraber servis yapın.

 

YILBAŞI HİNDİSİ TARİFİ


10 Kişilik Yılbaşı Hindisi

1 adet 5-5,5kg hindi
1 adet portakal
1 çorba kaşığı biberiye (ince kıyılmış)
1,5 çorba kaşığı kişniş tohumu
1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
1 çay kaşığı pul kırmızıbiber
1 çay kaşığı tarçın
1 çorba kaşığı bal
Tuz, karabiber (arzu edilen miktarda)
100 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
5 sap maydanoz (yapraklanmış)
¼ adet orta boy soğan
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan (iri doğranmış)
2 sap kereviz (ince kıyılmış)
1 adet küçük boy elma (küçük küp doğranmış)
100 gr kayısı (kuru, 4’e kesilmiş)
50 gr vişne (şoklu, süzülmüş)
3 çorba kaşığı maydanoz (iri doğranmış)
60 gr fındık ve ceviz (iri dövülmüş)
40 gr badem (soyulmuş, hafif kavrulmuş, iri dövülmüş)
5 dilim tost ekmeği (kenarları alınmış, küçük küp doğranmış)

• Bir adet portakalı kabuğu ile beraber rendeleyin. Biberiyeyi katıp, harmanlayın. Bir çorba kaşığı kişniş tohumu, kimyon tohumu, pul kırmızıbiber, tarçın, bal, tuz ve karabiberi havanda iyice ezin. Biberiyeli portakal, tereyağının yarısı ve ezilmiş baharat karışımını krema kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın.

• Hindiyi, göğüs kısmı yukarıya gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştirin. Her tarafına, özellikle göğüs ve but kısımlarına tereyağlı karışımı iyice sürün.

• Maydanoz yaprakları ve ¼ soğanı hindinin göğüs boşluğuna yerleştirin.

• Kalan kişniş tohumunu hafifçe dövün. Kalan tereyağı ve zeytinyağını ısıtın. Soğan ve kerevizleri katıp, karıştırarak orta ateşte 5 dakika sote leyin. Karıştırmaya devam ederek elmayı ekleyin ve 5 dakika daha pişirin. Dövdüğünüz kişniş tohumunu ilave edip, 1–2 dakika daha karıştırarak pişirin. Kalan tüm malzemeleri katın ve iyice harmanlayın.

• Elmalı karışımın yarısını hindinin göğüs boşluğuna çok sıkı olmayacak şekilde doldurun. Hindinin bacaklarını yukarıda çapraz olacak şekilde sıkıca bağlayın.

• Hindi ile beraber verilen pişirme termometresini, kullanma talimatında olduğu gibi hindinin göğüs etine yerleştirin.

• Pişirme torbasına çok az un koyup, torbanın her tarafını unlayın ve fazla unları silkeleyin. Hindiyi pişirme torbasına yerleştirin. Torbanın ağzını yanmaz tel ile sıkıca bağlayıp, üzerine toplu iğne ile birkaç delik açın.

• Önceden ısıtılmış 190 °C fırında 1 saat 40 dakika pişirdikten sonra pişirme termometresinin hareketini takip edin. Hindiyi fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 10–15 dakika dinlendirin.

• Hindinin servis edilmesinden 10 dakika önce kalan elmalı karışımı, bir çorba kaşığı ısıtılmış tereyağında ve orta ateşte karıştırarak, elmalar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. Hindi ile beraber servis yapın…

YILBAŞI HİNDİSİ SERVİSİ HAZIR.

4.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 4.88 (4 Votes)

Yorum Yaz...